KILKA SŁÓW O PROJEKTOWANIU DOMÓW JEDNORODZINNYCH

Wybór najwłaściwszego projektu domu nie jest łatwą sprawą – spośród przebogatej oferty wskazanie najpraktyczniejszego dla danego inwestora stanowi nie raz poważny problem. Warto poznać niektóre założenia programowe, aby wiedzieć czym się kierować przy wyborze najwłaściwszego projektu – lub zamawiając indywidualny projekt domu.

źróło: KB Projekt, projekt Czajków DM-5582

Przy wejściu powinno się przewidzieć na tyle miejsca, aby swobodnie można było tam wieszać płaszcze czy zostawić obuwie. O ile jednak w domku letniskowym wystarczy nieco poszerzony wiatrołap, tak w domu w którym mieszkamy na stałe przyda się garderoba, zabudowana szafami o głębokości 80 cm. Pamiętajmy też że sam wiatrołap pełni bardzo przydatną funkcję śluzy i nie ma potrzeby usuwać go w projekcie (czego czasami oczekuja inwestorzy).

Kotłownia w budynku, jej wielkość i lokalizacja zależy w dużej mierze od mocy i rodzaju kotła. Standardowe pomieszczenia tego typu mogą mieć ok. 5 m2 (a nawet mniej, przepisy nakazują min. 8 m3), przy większych ok. 10 m2. Kotłownia na paliwo stałe powinna mieć wygodny dostęp z zewnątrz a także skład opału. Jeśli zlokalizowana będzie w piwnicy, dochodzi jeszcze zsyp. Kotłownie gazowe wymagają zdecydowanie mniej miejsca. W mniejszych domach można zainstalować bojler w łazience. Warto przemyśleć też alternatywne źródła ciepła, od najprostszego kominka czy piecyka typu „koza”, aż po baterie słoneczne.

Garaż nie powinien być zbyt mały – kilka dodatkowych metrów nie wpłynie znacząco na koszta budowy, jak również na późniejszą eksploatację. Warto jednak mieć na tyle miejsca aby móc bez problemu otworzyć drzwi (z obydwu stron), jak również żeby zmieścić szafę (lub same półki), na tyle szeroką aby pomieściła większe narzędzia i sprzęt techniczny, opony itp.

Modne ostatnio kuchnie otwarte z tzw. wyspą (czyli kuchenką i blatem dostępnymi ze wszystkich stron) wygodne są tylko przy dużym metrażu. Należy też rozważyć czy nie jest wygodniejsza jednak kuchnia zamknięta, zwłaszcza jeśli przewiduje się częste i intensywne korzystanie z niej. Ciekawym pomysłem, zwłaszcza w domu na wsi, jest montaż pieca kuchennego, który wspomoże system grzewczy w domu, odciąży kuchenkę a przede wszystkim stworzy niepowtarzalną atmosferę, zwłaszcza jeśli napalimy w nim sosnowymi szczapkami. Należy oczywiście zaplanować dla niego odpowiednie miejsce, jak również kanał dymowy.

Od pewnego czasu projektuje się, zwłaszcza w domach kilkupokoleniowych (ale nie tylko!) tzw. „apartamenty dla rodziców”. Jest to wydzielona strefa, składająca się zazwyczaj z dużej (~20 m2) sypialni, łazienki (z wejściem wyłącznie poprzez sypialnię) i dodatkowego pomieszczenia, np. garderoby czy gabinetu, niekiedy osobnej kuchni. Przy większych założeniach programowych również z dodatkowego wejścia do domu. Takie rozwiązanie pozwala na sporo dyskrecji przy jednoczesnym komforcie mieszkania. Ściany oddzielające od pozostałej części domu można wytłumić (dodając warstwę izolującą akustycznie, np. wełnę mineralną, lub po prostu zwiększając ich grubość), co obydwu „stronom” pozwoli na bezkonfliktowe funkcjonowanie pod jednym dachem.

Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu, i choć nie korzysta się z niej tak często jak z sypialni czy kuchni, nie powinniśmy zaniedbać jej użyteczności w momencie wyboru projektu domu. Wanna (zwykła, narożna, z hydromasażem), kabina prysznicowa, WC, bidet, pralka, kocioł wiszący, kaloryfery, szafki, umywalka – wszystkie te elementy należy zaprojektować, nie wszystkie zmieszczą się do każdych gabarytów. Na pewno dobrze jest uwzględnić w projekcie dodatkową toaletę, wykorzystując przestrzeń pod schodami, zazwyczaj pustą.

Pomysłów na dodatkowe pomieszczenia czy funkcje jest wiele. Może to być biblioteka, salonik bilardowy, sauna, domowa siłownia, pokój telewizyjny… wszystko zależy od pomysłowości i potrzeb przyszłych mieszkańców. Warto na etapie projektowym uwzględnić te koncepcje, aby po realizacji projektu cieszyć się wygodnym oraz funkcjonalnym domem.

MB