Lawrence Scarpa – projektowanie zrównoważone

Budownictwo zrównoważone, zwane także bardzo często „zielonym” to stosunkowo nowe, jednak niezwykle dynamicznie rozwijające się zjawisko w światowej architekturze. Żyjemy w czasach zwiększonej świadomości ekologicznej społeczeństw, w których nacisk na „naturalność” produktów, w tym także budynków, jest większy niż kiedykolwiek. Faza koncepcyjna odgrywa w tej materii niezwykle istotną rolę, gdyż to na tym etapie planowane są wszelkie aspekty produkcji i późniejszego wykorzystania. Idea zrównoważenia zakłada, że projekt domu, budynku komercyjnego czy instytucjonalnego powinien być wykonany zgodnie z zasadami społecznej, gospodarczej i ekologicznej równowagi. Oznacza to konieczność ograniczenia negatywnego wpływu budynku zarówno na środowisko, jak i na zdrowie człowieka poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów a przede wszystkim technologii pozwalających stworzyć energetycznie efektywną, trwałą a przede wszystkim naturalną konstrukcję. Pionierem i jednocześnie jednym z liderów zrównoważonego projektowania jest Lawrence Scarpa – amerykański architekt, znany nie tylko ze swoich proekologicznych koncepcji ale i z umiejętności wykorzystania tradycyjnych materiałów w nowy, niekonwencjonalny sposób.

Lawrence Scarpa urodził się 28 października 1959 roku w Queens w Nowym Jorku. Zainteresowanie architekturą i budownictwem zdradzał już jako dziecko pomagając swojemu ojcu w dorywczych pracach budowlanych. Po śmierci matki, wraz z rodziną wyjechał do Winter Haven na Florydzie gdzie w 1976 roku jego ojciec otworzył restauracje. Lawrence jako nastolatek często pomagał w prowadzeniu rodzinnego interesu. To tam poznał i zaprzyjaźnił się w Grenem Leedy, wybitnym architektem i pionierem nowoczesnego ruchu na Florydzie, a także założycielem Sarasota School of Architecture. Leedy wkrótce został mentorem młodego Lawerenca, który jeszcze podczas studiów na University of Florida podjął pracę w biurze słynnego architekta. Po zakończeniu nauki Scarpa przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie przez dwa lata współpracował z Paulem Rudolphem – twórcą licznych koncepcji budynków użyteczności publicznej i dziekanem Yale School of Architecture. Dwa kolejne lata spędził w Vicenza we Włoszech szkoląc swój warsztat i szukając inspiracji wśród śródziemnomorskich krajobrazów. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych przebywał krótko w San Francisco. Ostatecznie osiadł w Los Angeles gdzie w 1991 roku po trzech latach współpracy z architektem i inżynierem Gwynnem Pugh otworzył biuro architektoniczne “Pugh & Scarpa” przemianowane w 2011 roku na “Brooks & Scarpa”. Odpowiedzialny za szereg budynków mieszkalnych (Orange Grove, Solar Umbrella House, Colorado Court Housing ), komercyjnych a także instytucjonalnych (Muzeum Sztuki Współczesnej Raleigh, Santa Monica College Student Services Center). Od ponad dwudziestu lat jest także wykładowcą akademickim na Uniwersytecie w Tennessee  i Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Laureat licznych nagród i wyróżnień, a przede wszystkim człowiek mającym ogromny wkład w popularyzację proekologicznej ideologi w sferze projektowej.
Lawrence Scarpa – projektowanie zrównoważone
Solar Umbrella House w Venice, w Kalifornii to jeden z najsłynniejszych projektów domów autorstwa Lawrenca Scarpy i jeden z dziesięciu najlepszych projektów ekologicznych według Amerykańskiego Stowarzyszenia Architektów. Inspiracją do jego powstania była koncepcja „Umbrella House” Paula Rudolpha z 1953 roku. Istniejący już na tym terenie 60-cio metrowy dom z 1923 roku został rozbudowany niemal dwukrotnie poprzez dodanie obszernego salonu na parterze i rozległej przestrzeni mieszkalnej na piętrze. Niezwykle prosta i surowa bryła budynku, dzięki zastosowaniu licznych przeszkleń, w sposób idealny komponuje się z otoczeniem i sprawia wrażenie jego naturalnego przedłużenia. Całość konstrukcji oparta została o  beton, stal, drewno i szkło przy czym ogromna większość materiałów użytych do budowy zostało starannie dobranych pod względem wpływu na środowisko. Dzięki zastosowaniu aktywnych i pasywnych technologii (między innymi szeregu paneli słonecznych) budynek pozwala pozyskać niemal 100% energii w sposób naturalny a wnętrze nie wymaga w słoneczne dni oświetlenia elektrycznego. Liczne systemy kontroli a także zastosowanie energooszczędnych urządzeń pozwala na znaczną redukcję kosztów użytkowania i wykorzystywanej mocy. Budynek wyposażono również w układ  pozyskiwania i wykorzystania wody deszczowej. Wnętrze to szereg otwartych powierzchni tworzących dynamiczne struktury, których ściany to swoisty kolarz odcieni i faktur począwszy od patynowanej stali a skończywszy na zamszu. Lawrence Scarpa zaprojektował nie tylko dom niezwykle funkcjonalny i tani w utrzymaniu, przyjazny zarówno dla środowiska jak i jego mieszkańców ale także budynek, który wyznaczył kierunek dla nowej, „zielonej” generacji architektury.

GC

źródło fot.: http://en.wikipedia.org/wiki i http://en.wikipedia.org/wiki