NAJPOPULARNIEJSZE TECHNOLOGIE BUDOWLANE
Z jakich materiałów wybudować wymarzony dom - znalezienie odpowiedzi na takie pytanie czeka każdego inwestora. Im szybciej, tym lepiej. Oczywiście wszystko zależy od zamożności portfela, zlecającego budowę. Ważny jest też projekt domu, jaki wybierze. Współcześnie jest tak wiele możliwości i technologii, że wybór bywa naprawdę trudny.
Metoda murowana
To niezmienny od dziesiątków lat sposób budowania domów. Na ławach fundamentowych, albo i bez nich - w zależności od projektu - buduje się ściany, układając jedną na drugiej cegły i spajając je za pomocą cementu albo zaprawy. Plusem tej metody jest to, że jest dobrze znana, w związku z tym łatwo znajdziemy fachowców, którzy podejmą się takiej budowy i nie zepsują efektu ogólnego, łatwiej też nadzorować ich pracę. Wariacją - odmianą tej metody jest budowa z bloczków z betonu komórkowego albo Ytong. To gotowe, ukształtowane klocki, które spaja się ze sobą, mają nierówne boki albo wpusty, dlatego wymagają nieco większych umiejętności, niż układanie tradycyjnej cegły. Przy budowaniu z bloczków nie trzeba tak wiele zaprawy, jak przy układaniu ścian z cegieł czy betonu komórkowego. Niestety, coś za coś - koszt bloczków, na przykład wspomnianego Ytonga, jest wyższy niż cena zwykłej cegły. Domy murowane stawia się w ciągu kilku miesięcy do nawet roku, w zależności od okoliczności pogodowych, skomplikowania konstrukcji czy zasobności inwestora.
Dom z prefabrykatów
Skrajną odmianą budowania z gotowych elementów, czyli bloczków, jest stawianie domu z prefabrykatów. To gotowe elementy, półprodukty, które przygotowywane są w fabryce domów. Łączy się je ze sobą na miejscu budowy. Kiedyś w ten sposób budowano bloki z wielkiej płyty. Obecnie stawia się tak domy, znacznie przyspieszając czas oddania budynku. Plusem tej metody jest to, że można budować w każdym warunkach pogodowych - nie przeszkadza ani zimno, ani śnieg czy deszcz. Do wad należy wysoka cena gotowych elementów, wysokie koszty transportu i konieczność zatrudnienia fachowej ekipy. Byle kto nie złoży przecież takiego domu, a znajomość techniki budowy jest kluczowa - w przypadku błędów mieszkanie w takim domu staje się udręką, bo nie wiadomo, w jaki sposób poprawić ewentualne usterki i nie każdy się tego podejmie.
Dom z drewna
Konstrukcja domu z drewna jest kompromisem między obydwoma powyższymi metodami - trwa około trzech miesięcy, czyli znacznie krócej niż budowa domu murowanego oraz dłużej, niż postawienie budynku z bloczków czy prefabrykatów. Kluczową sprawą jest dobór odpowiedniego drewna oraz ekipy, która postawi taki dom. To muszą być dobrzy fachowcy. Dokonując wyboru, warto sprawdzić na jaki czas określona ekipa udziela gwarancji na postawiony przez siebie dom z drewna. Rozpiętość jest ogromna - sięga od kilku do nawet trzydziestu lat. Dom drewniany można stawiać w każdych warunkach pogodowych, nawet w zimie. Specjaliści twierdzą, że domy z drewna są zdrowsze od innych budynków, mają własny mikroklimat. Zaletą budownictwa drewnianego jest niższy koszt niż domów murowanych - drewno jest znacznie lepszym izolatorem ciepła niż na przykład cegła, dlatego ściany domów drewnianych mogą być cieńsze - budynek ma większą powierzchnię i taniej wychodzi jego postawienie. Jak każda technologia, budowanie domów z drewna ma swoje wady. Surowiec wykorzystany do budowy musi być najwyższej klasy. Domy drewniane szybciej się nagrzewają i szybciej wyziębiają. Warto też zadbać o dobre zabezpieczenie przeciwpożarowe, choć współcześnie drewno nasączane jest substancji, mającymi opóźnić albo całkowicie zapobiec jego zapłonowi.
Robert Rusek