OGRZEWANIE PODŁOGOWE
Na jakiej zasadzie działa ogrzewanie podłogowe?
Instalacje, jakie proponuje nasza firma, opierają się na dwóch rozwiązaniach. Po pierwsze – wykorzystujemy odnawialne źródła energii, na przykład z wykorzystaniem pomp ciepła. Można też konstruować systemy ogrzewania podłogowego opierając się na tradycyjnych źródłach – piecach c.o.
Ogrzewanie podłogowe opiera się na modelu niskotemperaturowym. Nie ogrzewamy wody do bardzo wysokich temperatur, potrzebnych do zasilania zwykłych grzejników, tylko zasilamy instalacje podłogową wodą o temperaturze o dziesięć, dwadzieścia stopni niższej. Pozwala to na mniejsze zużycie energii, dochodzi także zjawisko samoregulacji ogrzewania podłogowego. Takie ogrzewanie przy odpowiednim sterowaniu potrafi samo zareagować na zmieniające się warunki, dążąc do uzyskania komfortu temperaturowego w budynku.
Z czego składa się system ogrzewania podłogowego?
Po pierwsze, warto podkreślić , że taki system sprawdza się raczej gdy mamy dom jednorodzinny. W mieszkaniach jest duży kłopot z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Jest to wykonalne, ale należy przewidzieć odpowiednią grubość wylewki, podłóg, posadzek, by to się po prostu fizycznie zmieściło. Jakikolwiek remont czy modernizacja instalacji w mieszkaniu wiązałaby się z dużym nakładem kosztów. Lepiej zaprojektować je na etapie realizacji domku jednorodzinnego. Wtedy architekt oblicza odpowiednie poziomy na jakiej wysokości będziemy mieli docelową podłogę. Projektując ogrzewanie podłogowe, dobieramy odpowiednią grubość izolacji. Do izolacji używamy styropianu, układając dwie lub trzy warstwy na tak zwaną zakładkę. Ponieważ styropian może się kurczyć , nie można doprowadzić do powstania szczelin między styropianem, które będą oddawać energię w dół. Na styropian układamy warstwy folii ekranowej z rastrem i na tak przygotowaną powierzchnię rozkładamy rury.
To są spirale?
Możliwych jest kilka wariantów. Na przykład meander czy ślimak i dowolne możliwości kombinacyjne obu systemów.
Czy na to można położyć jakąkolwiek podłogę?
Może nie jakąkolwiek, ale istnieje dość spory wybór materiałów. Materiałem, najlepiej oddającym energię, są kamienie naturalne, płytki i gresy. Jeżeli chodzi o panele, to istnieją odmiany przygotowane pod taką instalację. Można także użyć drewna, ale musimy wziąć pod uwagę trzy wskaźniki – kurczliwość i grubość drewna, oraz gatunek. Ten pierwszy pokaże, czy jeśli zaczniemy ogrzewać podłogę, klepka nie zacznie się rozsychać i przemieszczać. Ten drugi przekłada się na przepuszczalność energii. Do ogrzewania podłogowego nadaje się drewno twarde, o grubości nie większej niż 15 mm, jednak szczegóły należy uzgodnić z wykonawcą podłogi.
Czy każdy piec c.o. nadaje się do ogrzewania podłogowego?
Generalnie tak. Jedynym czynnikiem, który może ograniczać możliwość używania ogrzewania podłogowego to podstawowy parametr systemu ogrzewania. Chodzi o to, czy jest to układ otwarty czy zamknięty. Ogrzewanie podłogowe jest dość kłopotliwe w kwestii odpowietrzenia, usunięcia powietrza. Jeśli mamy do czynienia ze starą instalacją, o rurach z dużymi średnicami i tak zwanym naczyniem przelewowym, to dyfuzyjność tlenu do instalacji jest bardzo duża. To powoduje, że tlen może się zbierać i wywoływać zakłócenia w działaniu instalacji. Medium grzewcze nie jest ważne, nie jest istotne czy ogrzewamy gazem, węglem, propan butanem czy olejem opałowym. W zasadzie każdy rodzaj kotła można dostosować do ogrzewania podłogowego. Na rynku jest wiele producentów urządzeń i automatyki sterującej tymi systemami.
Jakie są zalety ogrzewania podłogowego?
Po pierwsze eliminujemy grzejniki, mamy bardziej ustawne pomieszczenia. Kolejna sprawa to znacznie lepszy i korzystniejszy dla człowieka rozkład temperatur. Energia wypromieniowana z powierzchni podłogi sprawia, że możemy ogrzać pomieszczenie o dwa stopnie niżej niż w systemie grzejnikowym, a temperatura odczuwalna będzie o dwa stopnie wyższa. Można w ten sposób zaoszczędzić trochę pieniędzy.
Ile kosztuje wykonanie ogrzewania podłogowego?
To zależy od kilku kwestii, na przykład rodzaju rur. Można zaopatrzyć się u niedrogiego producenta chińskiego, wtedy koszt instalacji jest bardzo niewielki. Generalnie koszt instalacji podłogowej jest o jedną trzecią wyższy niż tradycyjnych grzejników.
Można wymienić cenę metra kwadratowego ogrzewania podłogowego?
Tak, wynosi ona od 50 do 100 zł. To szacunkowy koszt kompleksowej usługi – robocizna, materiał, wykonanie.
Czy takie ogrzewania można założyć na kilku kondygnacjach budynku?
Oczywiście, choć bardziej popularne są systemy mieszane, czyli połączenie podłogówki i grzejników. Niekoniecznie to jest słuszne. Kwestią kluczową jest dobre rozplanowanie izolacji, by ogrzewanie nie oddawało ciepła w kierunku, jakim nie chcemy. Jeśli na parterze mamy dobrze zaizolowaną podłogę od piwnicy, to bez problemów można założyć podłogówkę. Na pierwszym piętrze podobnie, pod warunkiem, że instalacja nie będzie grzała w dół, tylko w górę. Kolejny element, o jakim nie można zapomnieć, to sterowanie. Ponieważ ciepło idzie do góry, pierwsza kondygnacja zawsze będzie cieplejsza niż dolna. Dlatego trzeba odpowiednio zaprojektować cały system, by można go było dobrze wysterować, by na parterze nie było na przykład 20 stopni, a na pierwszym piętrze 24.
Jak wyglądają kwestie gwarancji?
Bardzo wielu producentów, przy zakupie kompletnego systemu, daje gwarancję od 5 do 10 lat. Jeśli chodzi o usługę wykonania, to jest to zwykle od 3 do 5 lat. Tak naprawdę podłogówka to system, który zalewamy betonem, dlatego im dokładniej go wykonamy i zaplanujemy, tym bardziej zmniejszamy ryzyko awarii.
Czy instalację ogrzewania podłogowego można wykonać samemu?
To nie jest trudny system, na pewno wymaga odrobiny doświadczenia, natomiast nie jest to żadna kosmiczna technologia. Każdy kto ma choć trochę zdolności, poradzi sobie z zaplanowaniem i wykonaniem takiego systemu. Ale oczywiście lepiej jest zlecić to jednej firmie od początku do końca.
Rozmawiali: RR i
Dariusz Kukuła
Kraktherm Sp. z o.o.
www.kraktherm.pl