PANELE PODŁOGOWE
Tanie w zakupie i proste w montażu. Panele podłogowe zdobyły sporą część rynku materiałów wykończeniowych w Polsce. Główną zaletą tych produktów jest cena i fabryczne wykończenie – nie trzeba ich malować ani konserwować, między innymi dla tego nasze domy wykańczane są coraz częściej tym materiałem.
Panele występują w kilku odmianach. Najprostszą są panele laminowane, składające się z trzech warstw. Górna to laminat albo papier dekoracyjny, wzmocniony odpowiednią substancją, która jest odporna na ścieranie i działanie wody. Po środku stosuje się rdzeń, zwykle z płyty wiórowej. Spodnia warstwa wykonana jest z laminatu albo kilku warstw wzmocnionego papieru. Dla podkreślenia podobieństwa do drewna, powierzchnia paneli laminowanych może mieć rysunek słojów czy sęków, jak prawdziwe deski.
Jeśli stać nas na nieco większy wydatek, do warto nasz dom wykończyć panelami drewnianymi.
Jest to nieco droższy rodzaj paneli podłogowych. W tej odmianie górna warstwa wytwarzana jest z drewna specjalnych odmian, najczęściej drzew liściastych, pomalowana odpowiednią farbą. Środek wykonany jest z twardej płyty, a warstwa dolna ze sklejki. Taka budowa pozwala na odnawianie paneli drewnianych. Naturalnie, są droższe od zwykłych paneli laminowanych.
Panele sprzedawane są w paczkach o określonych wymiarach, na których oznaczono, jaką powierzchnię podłogi można z nich ułożyć. Do wykończenia stosuje się listwy. Jak już zostało to wspomniane, podłogę z paneli może układać nawet niezbyt wprawna ekipa budowlana. Robi się to dość szybko i sprawnie, a panele nadają się do podłóg w prawie wszystkich pomieszczeniach, oprócz łazienki. Co więcej, można je układać nawet na starej podłodze, ważne by w każdym przypadku zachować kilkumilimetrowy odstęp od ścian. Szczeliny zakrywane są listwami.
Wadą paneli podłogowych jest wymieniany przez wiele osób sztuczny wygląd oraz hałas, jaki wywoływany jest przenoszeniem odgłosów kroków czy przede wszystkim – upadkiem przedmiotów. Na to pierwsze niewiele można poradzić, to kwestia gustu. Drugą wadę można ograniczyć, stosując odpowiednie podkłady – ze specjalnych płyt, tektury lub korka.
RR