Plan ciszy

 

W przypadku dużych aglomeracji władze miejskie powinny, zgodnie z dyrektywą unijną, zagwarantować stworzenie i aktualizację map akustycznych: podobny obowiązek spoczywa również na władzach lokalnych w przypadku głównych dróg. Pomijając już jednak, że samorządowcy nie zawsze się z tych zobowiązań wywiązują – czy znaczy to, że planując budowę domu poza obszarem wielkomiejskim skazani jesteśmy na spekulacje w kwestii oceny klimatu akustycznego?

Tak oczywiście nie jest: każdy projekt domu jednorodzinnego powinien zakładać znajomość pola akustycznego na zabudowywanej działce – zarówno ze względu na lokalizację budynku w projekcie, jak uwzględnienie przez projektanta konieczności użycia materiałów dźwiękochłonnych. Szczególnie może projekty wykonywane na indywidualne zamówienie powinny zawierać elementy bodaj mapy akustycznej.

Jak można nakreślić rozkład pola akustycznego? Nietrudno na zdrowy rozum domyśleć się, że najważniejsze jest zewidencjonowanie źródeł hałasu, ich lokalizacji, natężenia i częstotliwości występowania zakłóceń. Można o tym wnioskować np. na podstawie planu czy danych nieakustycznych (ocena natężenia ruchu samochodowego czy lotniczego), na pewno należy uwzględnić model geometryczny analizowanego terenu.

Najpewniejsze wydają się jednak specjalistyczne pomiary natężenia dźwięku, ewidencjonowane i analizowane przez specjalistyczne programy komputerowe (CadnaA, SoundPlan, Lima, Immi, Mithra) współpracujące z formatami wymiany danych GIS, dając możliwość wizualizacji wyników. Jest to oczywiście metod pracochłonna, kosztowna i wymagająca użycia specjalistycznej aparatury: tam, gdzie to możliwe, warto odwołać się do już istniejącej Strategicznej Mapy Akustycznej, w innym przypadku warto zadbać o dokonywanie pomiarów w podobnym standardzie: idzie o ocenę natężenia dźwięku na wysokości 4 m, z uwzględnieniem trzech pór doby: dnia (6:0 – 18:00), wieczora (18:00 – 22:00) i nocy. Jeśli wyniki będą negatywne – warto zwrócić się do biura projektowego z wnioskiem o dokonanie „modernizacji akustycznej” budynku, tj. odpowiedniego wyciszenia pomieszczeń mieszkalnych za sprawą rozbudowy elewacji.(ws)