POZWOLENIE NA BUDOWĘ

fot: Sxc.huGotowy projekt (wykonany na indywidualne zamówienie bądź – najczęściej – zaadaptowany projekt gotowy) nie wystarczy aby móc rozpocząć budowę. Musimy jeszcze uzyskać tzw. pozwolenie na budowę. Dokument ten wystawiany jest przez wydział architektury starostwa właściwego dla inwestycji (w przeciwieństwie do decyzji WZ którą wydają urzędnicy szczebla gminnego). Wniosek o jego wydanie może go złożyć architekt, może też i inwestor. Warto jednak wiedzieć co, poza samym pismem (które jest dość zwięzłe) należy przedłożyć w urzędzie.

Najważniejszym załącznikiem do wniosku o wydanie PnB jest oczywiście projekt budowlany, składany w czterech egzemplarzach. Jeden egzemplarz zostaje w urzędzie, drugi trafi do organu nadzoru budowlanego, pozostałe dwa wrócą do inwestora (jeden możemy traktować jako kopię archiwalną, drugi udostępnimy kierownikowi budowy). Zaadaptowany projekt gotowy posiada przede wszystkim projekt zagospodarowania terenu, a więc mapę działki z zaznaczonym obrysem domu, przyłączami, instalacjami, małą architekturą, projektowaną zielenią itp. Wykonuje go, rzecz jasna, architekt posiadający uprawnienia.

Do wniosku należy również dołączyć podpisane przez inwestora oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, w którym m.in. wykazać trzeba będzie tytuł prawny dysponenta (np. numer aktu notarialnego).

Wniosek będzie musiał być dodatkowo uzupełniony o opinie i uzgodnienia. Jednym z ważniejszych dokumentów tego typu jest opinia Zakładu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej, działającym w ramach wydziału geodezji starostwa. Określa ona odległości między projektowanymi obiektami (budynkami, sieciami, zjazdami), również w stosunku do granic działek i innych obiektów.

Postępowanie w urzędzie powinno trwać ok. 65 dni, natomiast regułą jest niestety przedłużanie procesu do pół roku (choć w przypadkach skrajnych – szczególnie problematycznych – potrafi to trwać latami). Urząd często może żądać dodatkowych uzgodnień – prawo budowlane zostawia urzędnikom w tym zakresie szeroką autonomię. Uzyskanie decyzji PnB nie wystarczy do rozpoczęcia prac budowlanych. Po pierwsze, jak każda decyzja administracyjna, musi zostać uprawomocniona (po dwóch tygodniach od odebrania pisma – pod warunkiem oczywiście że nikt, np. sąsiad, tej decyzji nie zaskarży), po drugie, należy zawiadomić organ nadzoru budowlanego. Jeśli w ciągu tygodnia nie wniesie sprzeciwu – można rozpocząć budowę domu.

Oczywiście, nie każda budowa wymaga pozwolenia. Ustawa Prawo budowlane wyraźnie określa typy inwestycji, które wystarczy zgłosić staroście min. 30 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych. Są to m.in. parterowe budynki gospodarcze do 35 m2, altany i wiaty do 25 m2, miejsca postojowe do 10 stanowisk, oczka wodne do 30 m2, przyłącza mediów, mała architektura, ogrodzenia itp.

MB