Projekty garaży drewnianych
W ostatnich latach powoli odchodzi się od stawiania garaży murowanych. Właściciele domów coraz częściej decydują się na interesującą alternatywę, jaką są wolnostojące garaże drewniane. Takie budynki są nie tylko praktyczne, lecz także bardzo ładne. Garaż wolnostojący to idealna opcja dla osób, które z jakichś powodów nie chcą mieć garażu bezpośrednio w bryle budynku. Osobny garaż daje o wiele więcej możliwości niż ten wkomponowany w dom. Wbrew obiegowej opinii garaże wolnostojące mogą być budowane nie tylko na większych działkach. Dzięki kreatywności architektów i konstruktorów zajmujących się opracowaniem projektów, garaże wolnostojące z powodzeniem mogą być stawiane także na mniejszych posesjach. Do niedawna właściciele wąskich działek sądzili, że nie mogą pozwolić sobie na garaż w osobnym budynku. Jednak nic bardziej mylnego – garaże wolnostojące stawiane są obecnie również na najbardziej wymagających działkach, w tym na tych bardzo wąskich oraz na działkach ze spadkiem. Dlaczego warto rozważyć budowę garażu drewnianego? Jakie typy projektów są przygotowywane przez pracownie architektoniczne? Wyjaśnijmy to na kilku przykładach.
Zalety garaży drewnianych
W obecnych czasach garaż przestał służyć wyłącznie do zabezpieczenia samochodu przed deszczem. Na szczęście odchodzi się już od stawiania nieestetycznych blaszaków, których trwałość pozostawiała naprawdę wiele do życzenia. I chociaż garaże wykonane z blachy są zdecydowanie najtańsze, to z całą pewnością nie stanowią wystarczającej ochrony dla naszego pojazdu. Do pewnego momentu większość inwestorów decydowała się zastąpić garaż blaszany budynkiem w tradycyjnej technice murowanej. Garaże murowane są o wiele lepszym pomysłem niż te wykonane z blachy, jednak ich budowa jest bardzo kosztowna. Rozsądną alternatywą mogą być garaże drewniane, od kilku lat cieszące się coraz większą popularnością. Garaże wykonane z drewna charakteryzują się nie tylko efektownym wyglądem, lecz także doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Dzięki temu, że drewno bardzo dobrze utrzymuje ciepło, takiego budynku nie trzeba dodatkowo ocieplać. Wiodącym atutem garaży drewnianych jest również ich trwałość. Jeżeli tylko postaramy się o odpowiednią konserwację drewna i regularnie będziemy poddawali je impregnacji, taki garaż posłuży nam na lata. Jeżeli zastosujemy odpowiednie środki impregnujące, odświeżanie drewna możemy przeprowadzać raz na kilka lat. Garaże drewniane są całkowicie odporne na korozję, przez co nie zaszkodzi im nawet duża wilgoć. Kolejną zaletą garażu drewnianego jest szybkość budowy. Konstrukcja takich budynków nie jest skomplikowana, dlatego garaż drewniany jest wznoszony znacznie szybciej niż tradycyjny garaż murowany. Nie sposób pominąć także walorów estetycznych – garaże wykonane z drewna są bardzo ładne, dlatego mogą stać się prawdziwą ozdobą naszej posesji.
Projekty garaży drewnianych małych
Jak wspomnieliśmy, garaże wolnostojące mogą być wzniesione prawie na każdej działce. Jednymi z najczęściej wyszukiwanych projektów są te dotyczące garaży drewnianych małych. Takie budynki charakteryzują się bardzo prostą konstrukcją, dzięki czemu ich budowa potrwa naprawdę krótko. Prócz tego istotnym atutem jest ich cena – to jedne z najtańszych w budowie garaży wolnostojących. Dlatego jeżeli zależy nam na niskich kosztach inwestycji, koniecznie zwróćmy uwagę na garaże małe. Mały nie znaczy jednak niefunkcjonalny. Nawet niewielkie garaże drewniane mogą być bardzo praktyczne, ponieważ projektanci dbają o optymalne wykorzystanie całej przestrzeni. W małych garażu zmieści się nie tylko samochód, lecz także schowek czy mały składzik.
Projekty garaży drewnianych dwustanowiskowych
Jeśli garaż z jednym stanowiskiem postojowym to dla nas za mało, koniecznie przyjrzyjmy się projektom garaży drewnianych dwustanowiskowych. Ich rozmiary są nieco większe, dlatego nadają się na średnie i duże działki. To idealna opcja dla rodzin, które posiadają dwa samochody lub myślą o ich zakupie. W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin dysponuje dwoma pojazdami, dlatego znaczna część inwestorów jest zainteresowana garażami w dwoma stanowiskami. Bardzo dużym plusem garaży dwustanowiskowych jest większa ilość przestrzeni do wykorzystania. Najczęściej w takich budynkach przewiduje się stworzenie osobnego pomieszczenia gospodarczego.
Projekty garaży drewnianych z pomieszczeniem gospodarczym
Osobne pomieszczenie gospodarcze w garażu to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ pozwala na wyraźne oddzielenie części przeznaczonej do parkowania samochodu od części o przeznaczeniu gospodarczym. Pomieszczenie gospodarcze najczęściej jest wykorzystywane do przechowywania – możemy trzymać tu na przykład narzędzia i sprzęt ogrodniczy oraz sprzęt sportowy (przede wszystkim rowery). Część gospodarczą możemy zaaranżować także na mały warsztat, co z pewnością docenią miłośnicy majsterkowania. W pomieszczeniu gospodarczym możemy przechowywać narzędzia i części zamienne do samochodu. Przestrzeń gospodarcza idealnie nadaje się także do przechowywania opon.