Projekty garaży jednostanowiskowych
W dzisiejszych czasach niemal w każdej rodzinie znajduje się co najmniej jeden samochód. O ile mieszkańcy nowoczesnych apartamentowców mogą korzystać z wygodnych parkingów podziemnych, o tyle osoby mieszkające w domach jednorodzinnych w większości przypadków decydują się na garaż. Oczywistym jest, że samochód który jest garażowany, o wiele dłużej zachowuje nienaganny wygląd i dobrą sprawność techniczną niż pojazd parkowany pod gołym niebem. Jeżeli chodzi o garaże prywatne, właściciele domów jednorodzinnych mają kilka możliwości. Pierwszą jest garaż wkomponowany bezpośrednio w bryłę budynku. Jednak takie rozwiązanie nie do końca się sprawdza. Garaż znajdujący się w przyziemiu powoduje znaczną utratę ciepła z wnętrza domu, dlatego aby zrekompensować stratę w sezonie grzewczym musimy wydawać więcej na ogrzewanie. Garaż znajdujący się bezpośrednio w budynku ma zwykle dość niewielkie rozmiary, dlatego po zaparkowaniu samochodu pozostaje w nim niewiele wolnej przestrzeni. Dlatego wiele osób rezygnuje z takiej wersji garażu i decyduje się na garaż wolnostojący. Garaże wolnostojące dają o wiele więcej możliwości niż te wkomponowane w bryłę domu. Największą popularnością wśród inwestorów cieszą się przede wszystkim garaże z jednym stanowiskiem postojowym. Przyjrzyjmy się projektom garaży jednostanowiskowych.
Dlaczego warto garażować samochód
Korzyści z trzymania samochodu w garażu jest cała masa. Pierwszą z nich jest zapewnienie pojazdowi większego bezpieczeństwa. Co jakiś czas słyszymy o włamaniach, zwłaszcza na osiedlach domów jednorodzinnych. Kradzieże są prawdziwą plagą właścicieli samochodów – nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że lepiej parkować auto w garażu niż pod gołym niebem. Widok samochodu zaparkowanego bezpośrednio przed domem to dla złodziei prawdziwa gratka – zwłaszcza, jeżeli posesja nie jest ogrodzona. Dlatego jeśli chcemy oszczędzić sobie nerwów, warto zainwestować w garaż. Kolejnym plusem wynikającym z posiadania garażu jest wspomniane już zabezpieczenie samochodu przed zniszczeniem. Samochód stojący pod gołym niebem narażony jest na działanie bardzo różnorodnych warunków atmosferycznych. W naszej strefie klimatycznej musimy liczyć się z intensywnymi opadami deszczu, śniegu, a nawet gradu. Pojazdy źle znoszą także skrajne temperatury. W zimie oznacza to przede wszystkim problem z zamarzaniem zamków, rozładowanie akumulatora czy przymarznięciem wycieraczek. Natomiast w lecie, gdy temperatura w pojeździe zaparkowanym w pełnym słońcu czasami sięga nawet 75 °C, może dojść do zniszczenia tapicerki czy stopienia elementów plastikowych. O każdej porze roku nasz samochód jest narażony na korozję. Dlatego aby uniknąć ciągłego inwestowania w naprawy, warto zdecydować się na garaż.
Garaże jednostanowiskowe – dla kogo
Właściciele domów jednorodzinnych chcący wybudować na swojej posesji garaż wolnostojący najczęściej decydują się na garaż z jednym stanowiskiem postojowym. Jeśli nie planujemy zakupu drugiego samochodu i nic nie wskazuje na to, by mogło się to zmienić, najkorzystniej będzie zainwestować w garaż jednostanowiskowy. Takie garaże często są wybierane przez osoby, którym zależy na niskiej cenie inwestycji. Dodatkowym plusem jest tu krótki czas trwania budowy. Garaże jednostanowiskowe mają bardzo prostą konstrukcję, dzięki czemu prace budowlane mogą być przeprowadzone sprawnie i bezproblemowo. Garaże wolnostojące są o wiele praktyczniejsze od garaży w bryle budynku, ponieważ oprócz miejsca postojowego mają także wydzieloną część gospodarczą. Dodatkową przestrzeń można przeznaczyć na przykład na schowek na narzędzia ogrodowe, miejsce do przechowywania sprzętu sportowego czy mały warsztat.
Projekty garaży jednostanowiskowych
Wśród projektów garaży jednostanowiskowych znajdziemy bardzo różnorodne opcje. Projektanci zatrudnieni w biurach architektonicznych dbają o to, by przygotować projekty spełniające oczekiwania różnych grup klientów. Jeśli jesteśmy właścicielami niewielkiej działki, warto rozejrzeć się wśród projektów garaży jednostanowiskowych z poddaszem. Takie budynki pozwalają na umieszczenie części gospodarczej na dodatkowej kondygnacji, dzięki czemu obiekt charakteryzuje mała powierzchnia zabudowy. Interesujące są także garaże z pomieszczeniem gospodarczym na parterze. Inną grupę garaży jednostanowiskowych stanowią garaże z dachem jednospadowym. Kolejnym rodzajem budynków są garaże jednostanowiskowe z dodatkową przestrzenią na lokal usługowy. W takim pomieszczeniu można na przykład zaaranżować biuro czy małą pracownię. To świetna opcja dla osób pracujących z domu lub prowadzących działalność gospodarczą.
Projekty garaży jednostanowiskowych z wiatą
Osobną grupę garaży jednostanowiskowych stanowią budynki z wiatą. Wiata przylegająca do budynku to świetne rozwiązanie pozwalające na uzyskanie dodatkowego miejsca postojowego pod dachem. Koszt budowy garażu z wiatą jest o wiele niższy niż postawienie tradycyjnego garażu dwustanowiskowego. Dodatkowe miejsce można zaaranżować na parking dla gości lub altanę.
https://www.kbprojekt.pl/450/projekt-garazu
https://www.kbprojekt.pl/913/budynek-uslugowo-garazowy
https://www.kbprojekt.pl/438/budynek-gospodarczo-garazowy
https://www.kbprojekt.pl/1223/projekt-garazu
https://www.kbprojekt.pl/912/zg-60