STYL LUDOWY
Wybudować dom to żadna sztuka, trzeba zadbać o to, by miał w sobie to coś, tak zwaną duszę. Nie wystarczy ładna i ciekawa bryła, niezmiernie ważny jest środek, to czym wypełnimy salon, jadalnię czy kuchnię. O tym, w jaki stylu będzie wnętrze, warto pomyśleć już wtedy, gdy kupujemy projekt domu. Można wtedy wprowadzić pewne poprawki.
W ostatnich latach do łask wraca styl ludowy, idealny nie tylko dla właścicieli drewnianych domów. Styl ludowy to drewniane meble – stoły, krzesła czy szafy, wykonane z surowego materiału, pomalowanego bezbarwnym lakierem albo w kolorze – tu wszystko zależy od inwencji właściciela domu. Do tego drewniane deski do krojenia, podstawki pod gorące naczynia, drewniane sztućce i wielkie łyżki. W domu, wykończonym w stylu ludowym, ściany powinny mieć ciepły, pastelowy kolor. Idealny będzie delikatny błękit, beż lub po prostu biel. Na drewnianej podłodze albo imitujących drewno panelach znajdą się chodniczki.
Zwolennicy tego stylu szczególne pole do popisu mogą znaleźć w kuchni – zamiast tradycyjnych mebli, można wyposażyć ją w drewniany kredens – takie meble można zamówić, można też spróbować kupić stary kredens i poddać go renowacji. Istnieją również specjalistyczne sklepy, wytwarzające meble według starych wzorów. Nieodzowna będzie sporych rozmiarów drewniana skrzynia a najlepiej kilka – w salonie taki mebel może służyć jako stolik, a w garderobie jako schowek na bieliznę. Do tego serwetki i haftowane obrusy, naczynia z motywami ludowymi – wycinankami albo kwiatami. Wszelkie przybory kuchenne mogą mieć ludowe ornamenty i zdobienia – na przykład rękawica do gorących naczyń ze wzorem ludowej chusty. Oczywiście wszystko jest kwestią dobrego smaku, nie należy przesadzać z ozdobami i elementami, by nie stworzyć atmosfery jarmarku. Ludowość może zagościć także w łazience – drewniany uchwyt na mydło, pokrywa toalety wykonana z drewna – te przedmioty oferują nie tylko specjalistyczne sklepy, ale także spore supermarkety.
Dla rozmiłowanych w ludowości są ozdoby z suszonych warzyw, warkocze z cebuli czy czosnku, zwisające z kuchennego okapu, drewniane figurki kogucików czy drewniane pojemniki na przyprawy, sól, pieprz czy cukier. Warto też pomyśleć o drewnianym młynku do kawy. Odmianą stylu ludowego jest styl góralski, ale wprowadzając różnorodne dodatki, warto zrobić choć podstawowe rozeznanie, by nie pomieszać akcentów i nadać wnętrzu swojego domu wyrazisty styl. Na pewno nietrafione będzie połączenie przedmiotów, kojarzących się z folklorem mazurskim i na przykład góralszczyzną. Powstanie dziwny przekładaniec, rażący estetyką.
Dla pasjonatów majsterkowania styl ludowy ma jeszcze jedną atrakcję – można samemu wynajdywać ciekawe meble i poddawać je renowacji. Jeśli komuś nie spieszy się z wykończeniem mieszkania, to dość tanim kosztem i pewną dozą cierpliwości można urządzić dom albo mieszkanie.
Robert Rusek