TYNK ZWYKŁY I OZDOBNY

Zaczniemy od definicji. Tynk to warstwa ze specjalnie przygotowanej zaprawy albo gipsu. W dużym skrócie – funkcja tynku polega na zapewnieniu budynkowi estetycznego wyglądu oraz zabezpieczenie przed wpływem atmosfery – deszczem, mrozem, wiatrem, wilgocią.

Tynk, źródło: Sxc.huKiedyś tynki przygotowywano bezpośrednio na budowie, mieszając cement, piasek, wapno i wodę. Dziś to już prawdziwa rzadkość, najczęściej kupuje się gotową zaprawę tynkarską. Nie tylko dlatego, że tak jest łatwiej – tradycyjny tynk nakładany był na ściany z cegieł lub pustaków. Dziś domy nowoczesne ocieplane są styropianem lub wełną mineralną, a na takie podłoże tradycyjny tynk po prostu się nie nadaje. 

Współcześnie najczęściej stosowane są tynki cienkowarstwowe. Występują w kilku rodzajach, różniących się właściwościami, składem i oczywiście ceną. Tynk mineralny to charakteryzuje się dużą trwałością i odpornością na wilgoć. Dobrze przepuszcza parę wodną, dzięki czemu ściany mnogą oddychać. Niestety, jest mało odporny na uszkodzenia, a gama kolorystyczna tego rodzaju tynku jest ograniczona, dlatego do uzyskania pożądanego koloru można pomalować go farbą elewacyjną. Tynk mineralny jest za to odporny na niskie temperatury. Tynk silikonowy jest również odporny na działanie wody i dobrze przepuszcza parę wodną. Ten rodzaj tynku nie zatrzymuje zanieczyszczeń – w czasie opadów deszczu są one zmywane, a także na długo zachowuje swój kolor. Tynk silikatowy jest odporny na wilgoć i elastyczny. Reaguje ze znajdującym się w powietrzu dwutlenkiem węgla, poprawiając swoją trwałość, dlatego nadaje się do stosowania w budynkach, stosowanych w miastach – ze względu na zanieczyszczenie powietrza.

Każdy tynk można specjalnie wykończyć, posługując się określonymi technikami. Na przykład można nanosić go za pomocą szczotki czy tradycyjnej kielni, ale również aparatem natryskowym. Świeżo położony tynk można poddać dodatkowej obróbce – szlifować, cyklinować lub nakłuwać. Na dodatek tynk może mieć różną strukturę – drobno lub gruboziarnistą.

To wszystko sprawia, że możliwości wyboru jest naprawdę mnóstwo. Producenci różnych systemów ociepleń oferują gotowe rozwiązania, do kupienia razem z określonym materiałem – wełną mineralną lub styropianem. Można wybrać taki właśnie wariant, można pokusić się o własne poszukiwania. Warto przy tym pamiętać o kilku kwestiach – tynk powinien być odporny na czynniki biologiczne, czyli zawierać preparaty bakterio i grzybo - bójcze. Tynk należy także odpowiednio konserwować – myć i usuwać wszelkie zabrudzenia. Na pewno wydłuży to jego trwałość. Specjaliści radzą, by tynk kłaść pół roku po postawieniu ścian – najlepiej wiosną i jesienią, kiedy temperatury nie przekraczają 20 stopni Celsjusza.

RR