DACH, CZYLI WIZYTÓWKA DOMU

1341258_48848470_400Dach to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów domu, zwraca uwagę kształtem i rodzajem pokrycia. Dach dachowi nierówny, oprócz tego, że mam nam się podobać, powinien także współgrać z lokalizacją działki czy warunkom w miejscu, gdzie dom chcemy zbudować. Wybierając projekt domu, inwestor stoi przed niezwykle trudnym zadaniem. Oferta jest oszałamiająca i odpowiada przeróżnym gustom, oczekiwaniom, rozmiarom działek i oczekiwaniom finansowym. Przyszły właściciel domu zastanawia się na liczbą pokoi, kształtem budynku ale powinien także zastanowić się, jaki chce mieć dach.

Pokrycie dachowe

Do wyboru mamy co najmniej kilka materiałów. Budynki tradycyjny przykrywane są dachówkami ceramicznymi albo blachodachówką. Te ostatnie to płaty blachy, które odpowiednio docina się i umieszcza na dachu. Specjaliści chwalą zalety dachówki ceramicznej – to materiał ciężki, ale bardzo odporny na warunki atmosferyczne, wytrzymały i długowieczny. Od zastosowanego pokrycia dachowego będzie także zależeć temperatura oraz hałas na poddaszu – tutaj dachy z dachówek są znacznie lepsze od dachu z blachodachówki. Ceramika znacznie lepiej tłumi odgłos spadających kropel deszczu, dłużej nagrzewa się i trzyma ciepło, co oznacza, że latem na poddaszu przykrytym dachówką nie będzie tak nieznośnie gorąco, a zimą ciepło nie ucieknie tak szybko. Oczywiście, mówimy tutaj o dachu, który został nie tylko przykryty dachówkami, ale dobrze zaizolowany i ocieplony, na przykład wełną mineralną.

Kształt dachu

Architekt spełni najbardziej nawet wymagające zachcianki, dotyczące kształtu dachu. Inwestor może decydować się na okna dachowe, lukarny, jaskółki, dach wielopłaszczyznowy. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że to wszystko jest droższe w realizacji, a pokrycie dachu przesądza o kształcie więźby dachowej oraz o przekroju krokwi czy rozmieszczeniu łat. Najtańsze są proste, jedno lub dwuspadowe dachy, wymagające standardowych dachówek. Z kolei lukarny wymagają dodatkowego uszczelnienia i starannego wykończenia.

W czasie budowy należy trzymać się założeń, zapisanych w projekcie domu. Nie wolno na własną rękę wprowadzać zmian, na przykład przedłużać połaci dachu czy dodawać lukarny. Można natomiast skonsultować się z autorem projektu czy architektem, by dowiedzieć się, co można zmienić. Oczywiście warto to zrobić wcześniej, bo niektórych może nie udać się wprowadzić w życie.

Położenie działki

Jeżeli planujemy zbudowanie domu na otwartej przestrzeni, gdzie wieje silny wiatr albo występują obfite opady śniegu, warto wybrać projekt ze stromym dachem. Inwestor może zastanowić się nad wykonaniem szczelnego podkładu dachu, ze specjalną folią. Specjalny gatunek dachówek stosuje się dla domów, położonych blisko lasu. Zapobiegają one porastaniu dachu mchem.

Robert Rusek