W Finlandii też projektują domy z bali

Finlandia może poszczycić się tym, że prawie 70 % powierzchni tego kraju pokrywają lasy. Drewno to naturalny budulec, wykorzystywany w tym kraju od dziesiątek lat.Nic więc dziwnego, że projekty domów z bali sa bardzo popularne. Pnie drzew służą do budowy domów, nie tylko jako elementy prefabrykatów, z których składa się budynki. Mogą być także wykorzystywane jako naturalny budulec. Domy z bali, bo o nich mowa, stanowią sporą część konstrukcji, oferowanych przez firmy fińskie i ich przedstawicielstwa polskie. Oczywiście nie brakuje także rodzimych producentów, korzystających z polskiego surowca, ale ten skandynawski ma podobno niezrównaną jakość. Surowy klimat północnej Europy sprawie, że drzewa rosną tam wolniej. Sosny, na przykład, mają bardziej twardszą i spoistą budowę. Nie absorbują również tak dużej ilości wilgoci, co przekłada się na późniejszą trwałość i zachowywanie wymiarów zewnętrznych. Na dodatek, surowiec poddawany jest dodatkowej obróbce, leżakowany oraz zabezpieczany przed ogniem za pomocą specjalnych impregnatów. Finalnie, mamy wręcz idealny materiał budowlany, którego używać można niczym klocków, w konstruowaniu wymyślnych domów.
Drewniane bale mogą mieć kształt okrągły lub kwadratowy. Potencjalny klient może wybierać spośród wielu projektów domu, ale jeśli nie znajdzie nic dla siebie, firma oferuje indywidualne rozwiązania. To samo dotyczy także aranżacji wnętrza, czy zmiany rozkładu pokojów. Po złożeniu zamówienia, surowiec przygotowywany jest w fabryce. Odpowiednie elementy są przycinane i kształtowane, a potem dostarczane na plac budowy. Postawieniem domu zajmuje się specjalistyczna ekipa, działająca na zlecenie firmy - matki. Budowa nie jest być może tak szybka, jak postawienie modułowego domu z drewna, ale przebiega bardzo sprawnie. Dokładne zaplanowanie i wykonanie wszystkich elementów pozwala na ich szybkie złożenie, co skraca czas inwestycji, w porównaniu z technologiami tradycyjnymi. Odpada także marnotrawstwo materiałów, bo wszystko zostało przygotowane i docięte wcześniej.
Standardowy projekt w cenie zawiera wykonanie ścian zewnętrznych, sufitów, dachu, izolację, stolarkę okienną i drzwiową oraz taras. Ściany wewnętrzne budowane są z płyt gipsowo – kartonowych. Na życzenie klienta dom jest ocieplany od wewnątrz, ale przy odpowiednim przekroju bali, nawet w polskim klimacie może to być zbędne. Wszelkie instalacje chowane są w ścianach i między belkami. Budynek może mieć dowolny kolor. Barwienie drewna nie jest żadnym kłopotem. Fińskie domy z bali mają zazwyczaj powierzchnię od 90 do 130 m. kw. To najczęściej konstrukcje parterowe, z tarasem i werandą. Do zalet tego typu budynków zalicza się dobra izolacja cieplna – drewno powoli się nagrzewa i wolno oddaje ciepło. W ten sposób zaoszczędzić można na kosztach ogrzewania, w porównaniu z domami z cegły czy betonu. Drewno absorbuje także dźwięki a także – jak zapewniają nie tylko ekolodzy – tlenek węgla, zawarty w powietrzu. Przyczynia się więc do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska.
Na koniec – domy z bali mogą mieć bardzo tradycyjne jak i super – nowoczesne formy. Zwolennicy rozwiązań sprzed lat postawią sobie chatkę z prostym, dwuspadowym dachem. Miłośnicy nowoczesności bez kłopotu znajdą projekty piętrowe, z łamanym dachem, z gankiem czy werandą o bardzo fantazyjnych kształtach.

RR