DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Zbudować dom, którego utrzymanie nie będzie pochłaniało majątku – to marzenie każdego inwestora. Wbrew pozorom, jest to możliwe. Takie budynki to domy energooszczędne, z których nie ucieka ciepło a energia odzyskiwana jest z otoczenia. By mieć dom energooszczędny, nie wolno stosować najtańszych materiałów i technologii, ale jak wiadomo – by oszczędzać, trzeba najpierw zainwestować. Według zapowiedzi ekspertów, koszty surowców i ceny energii będą rosnąć a dom buduje się przecież na wiele lat – dlatego inwestycja na pewno się opłaci.
Przygoda z budynkiem energooszczędnym zaczyna się od zakupu projektu domu. Nie może to być projekt standardowy, architekt musi przewidzieć pewne rozwiązania i metody, które pozwolą ograniczyć utratę ciepła. Generalnie bryła budynku powinna być zwarta, bez uskoków i posiadać większe okna od strony południowej i mniejsze od północnej. Okna i drzwi muszą mieć dużą szczelność i mały współczynnik przenikania ciepła. Ściany i dach powinny też być dobrze izolowane, należy wykluczyć mostki termiczne, przez które znika ciepło.
Kolejnym ważnym elementem jest wybór działki. Dom energooszczędny nie może stać byle gdzie – powinno się go zbudować w miejscu osłoniętym od wiatru, najlepiej poprzez naturalne ukształtowanie terenu. Oczywiście nie może to być teren zacieniony, bo zasadniczą sprawą jest pozyskiwanie energii słonecznej, poprzez montaż na dachu specjalnych kolektorów. Rozplanowując wnętrze budynku, od południa należy umieścić pokoje dzienne z możliwie dużymi oknami, natomiast od strony północnej ulokować kuchnie, ubikacje czy łazienkę. W ten sposób maksymalnie wykorzystać można nie tylko światło słoneczne, ale także dzienne i można zmniejszyć zużycie energii elektrycznej do oświetlania pomieszczeń.
Ściany budynku energooszczędnego mogą być jedno lub wielowarstwowe. To kwestia doboru technologii. W pierwszym przypadku jako materiał wykorzystywana jest cegła ceramiczna lub beton i ceramika. W przypadku ścian wielowarstwowych stosowany jest beton – jako warstwa nośna, zabezpieczona z zewnątrz przez warstwę elewacyjną a pomiędzy nimi umieszcza się materiał izolacyjny. Już po sposobie konstrukcji widać, że sposobem na uniknięcie kłopotów w czasie budowy i brak wykwalifikowanych fachowców jest zakupienie domu z elementów prefabrykowanych i złożenie go. Niestety, to rozwiązanie jest droższe od tradycyjnego sposobu budowy. Oczywiście odpowiednio zaizolować trzeba również dach, za pomocą wełny mineralnej czy styropianu. Na zaoszczędzenie energii pozwoli również dobudowanie dodatkowego pomieszczenia, przedsionku do budynku. To dodatkowo ograniczy straty ciepła.
Jak obliczają specjaliści, dom energooszczędny powinien zużywać od jednej czwartej do połowy mniej energii niż tradycyjny budynek.
Robert Rusek