DOMY NOWOCZESNE
Tradycja tradycją, ale świat idzie do przodu. Dotyczy to także technologii budowlanych i sposobów budowy domów. Wznoszenie budynków z cegieł jest pracochłonne i pochłania sporo czasu. Już dawno odkryto, że składając dom z większych elementów, można postawić go szybciej. Twórczo metodę tę rozwinęli budowniczowie z czasów komunizmu, fundując pokoleniom Polaków bloki z wielkiej płyty. Tego typu budownictwo stosowane było także w innych krajach, ale na mniejszą skalę.
Generalnie, składanie domów z większych elementów ma wiele plusów. Oprócz wymienionych wcześniej – oszczędność czasu i szybkie tempo – dochodzi jeszcze możliwość dowolnego kształtowania materiałów. Możemy także zrealizować najbardziej śmiały projekt domu. Nowoczesne domy to konstrukcje szkieletowe – na wykonanych wcześniej fundamentach stawiany jest szkielet – na przykład z drewna albo z keramzytu. Bloczki keramzytowe powstają z lekkiego kruszywa budowlanego, wypalanego w piecach, które mogą przyjmować dowolny kształt. Możemy puścić wodze fantazji, projektując ściany czy kształt elewacji, bo z keramzytu da się postawić wszystko – ściany działowe, konstrukcyjne, stropy czy nadproża. To materiał niepalny i wytrzymały, odporny na pleśń i grzyb. Budując dom z gotowych elementów, zamawiamy je w fabryce i czekamy na dostawę. Otrzymujemy dokładnie tyle elementów, ile potrzeba, nie zostaje nam zbędny materiał. Ściany keramzytowe mają dobrą izolację cieplną i gotowe otwory na okna i drzwi. Więcej nawet – można zamówić ścianki z otworami na puszki elektryczne, czy instalację sanitarną. Kolejnym plusem jest szybki czas budowy – to ważne, jeśli na inwestycję zaciągamy kredyt bankowy. Zazwyczaj banki domagają się określonego terminu zakończenia budowy, co wiąże się z przekształceniem kredytu z budowlanego w hipoteczny. Jeśli ten termin przesuwa się, pojawiają się kłopoty. Może też chodzić o wypłacanie kredytu w transzach, czyli częściach, uzależnionych od wykonania kolejnych etapów budowy.
Jeszcze długo można wyliczać zalety domów z prefabrykatów, czy w takim razie mają jakieś wady? Oczywiście, że tak. Nowoczesne technologie zazwyczaj kosztują więcej, dlatego elementy gotowych domów są drogie. Droższy jest także projekt domu z prefabrykatów. Poza tym, takiego budynku nie postawi byle ekipa pierwszych lepszych fachowców. To muszą być profesjonaliści, najczęściej dobrze obeznani ze swoją pracą i sposobami montażu. Usługi fachowców kosztują sporo, zdecydowanie więcej niż zwykłej ekipy budowlanej. Poza tym, trzeba dobrze przygotować teren budowy. Gotowe prefabrykaty przywożone są na miejsce przez ciężkie i specjalistyczne pojazdy, stawiane i mocowane przy pomocy dźwigów. Nie da się tego zrobić na działce, gdzie ziemia jest wilgotna, po deszczu albo tam, gdzie nie ma drogi dojazdowej. Dlatego może okazać się, że budowa wymarzonego domku z prefabrykatów gdzieś na odludziu nie jest możliwa do realizacji, bo żaden ciężki pojazd tam nie dojedzie.
Wybierając technologię, w jakiej chcemy postawić wymarzony dom, trzeba starannie przekalkulować wszystkie wady i zalety i zastanowić się, co bardziej nam odpowiada – tradycja czy nowoczesność.