EKSPERCI, Z KTÓRYMI ZBUDUJESZ DOM

949108_36610029_400

Przeciętny inwestor budowlany nie ma wystarczającej wiedzy, by samodzielnie przejść przez proces, towarzyszący powstawaniu domu. Nie jest to zresztą możliwe, z powodu wymogów urzędowych. Na każdym z etapów inwestycji przyszły właściciel domu musi skorzystać z pomocy specjalistów, by zajęli się niezbędnymi kwestiami. Z kim trzeba będzie współpracować?

Geodeta

Ten specjalista wytycza granice działki, którą chcemy kupić. Bardzo często zdarza się, że są one nieoznaczone, co może prowadzić do sporów z sąsiadami. Potem rola geodety nie kończy się – dokonuje dokładnego posadowienia przyszłego domu na działce, zgodnie z miejscowymi warunkami zabudowy a po zakończeniu budowy potwierdza w dzienniku budowy, że dom powstał zgodnie z wytycznymi. Na koniec geodeta sporządza mapę terenu z doprowadzonymi instalacjami – wodną, kanalizacyjną, gazową czy energetyczną.

Geolog

Zadaniem geologa jest zbadanie jakości i klasy gruntu, na którym stanie nasz dom. Od tego uzależniony jest typ budynku – domu z podpiwniczeniem nie wybudujemy w miejscu, gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych. Geolog wykonuje odwierty i sprawdza jakość gruntu, sporządzając opinię geologiczno – inżynierską. To wskazówki dla projektanta, jaki rodzaj fundamentów można zastosować.

Architekt

Jego zadaniem jest wykonać projekt domu. Sporządzanie projektu na indywidualne zamówienie jest rozwiązaniem kosztownym, dlatego w praktyce, po zakupie gotowego projektu domu, dokonuje się jego zaadaptowania do miejscowych warunków zabudowy. To właśnie zadanie architekta. Może on także wprowadzić zmiany w gotowym projekcie, jeśli inwestor życzy sobie innego wyglądu dachu, rozkładu pomieszczeń lub usytuowania garażu.

Kierownik budowy

Obowiązkiem kierownika budowy jest dbanie o właściwy przebieg prac na budowie domu, fachowa pomoc inwestorowi i rozwiązywanie problemów, wynikłych w trakcie budowy. Kierownik nadzoruje budowę na każdym etapie, zabezpiecza teren budowy, prowadzi dziennik budowy i sporządza dokumenty, niezbędne przy zdobyciu pozwolenia na użytkowanie domu. To człowiek, który powinien być codziennie obecny na budowie, kluczowa jest jego wiedza i doświadczenie.

Inspektor Nadzoru Budowlanego

To generalny nadzorca procesu budowlanego, odpowiedzialny za kontrolowanie pracy kierownika budowy i fachowców, stawiających dom. Inspektor dokonuje odbioru poszczególnych etapów prac i elementów domu, potwierdzając to wpisem do dziennika budowy.

Robert Rusek