KOMIN - WAŻNY ELEMENT DOMU
Komin służy do odprowadzania spalin, powstałych w procesie spalania substancji, wykorzystywanych do ogrzewania domu. Komin jest pionową konstrukcją budowlaną, co oznacza, że musi spełniać określone normy, a do jego zaprojektowania i wykonania potrzebni są fachowcy z odpowiednimi uprawnieniami.
W praktyce, kupując projekt domu, otrzymujemy gotowe rozwiązania, dotyczące szeregu kwestii – ścian nośnych, pokrycia dachu, kształtu i rodzaju okien czy konstrukcji, wyglądu i przekroju komina. Specjalista dokona koniecznych obliczeń, czyli wysokości, koniecznej do zapewnienia odpowiedniego ciągu, ponieważ działanie komina opiera się na różnicy ciśnień między gorącym powietrzem w palenisku, a zimnym powietrzem na zewnątrz. Powstające podciśnienie powoduje zassanie tlenu i podsycanie ognia. Do fachowca należy takie dobranie parametrów, by komin działał jak najsprawniej. Wspomniane wyżej kwestie sprawiają jednak, że jakichkolwiek przeróbek, wymaganych przez inwestora dokonać mogą uprawnieni specjaliści. Komin ma najczęściej kształt okrągły lub prostokątny i jest integralną częścią domu. Ta część, która wystaje nad poszycie dachu, zwykle wykonywana jest z ozdobnych materiałów. Jak każda zewnętrzna część budynku, jest jego wizytówką, znakiem rozpoznawczym, dlatego wykładana jest na przykład specjalną cegłą i wykańczana w odpowiedni sposób. Zwieńczeniem komina jest specjalny daszek, zapobiegający wpadaniu do środka deszczu czy śniegu.
W zależności od rodzaju ogrzewania, wykorzystywanego w naszym domu, komin może być wykonany z cegły, może także mieć w środku wkład – w postaci rur stalowych odpowiedniego typu. To rozwiązanie stosowane jest w przypadku ogrzewania gazem – kwasoodporna stal lepiej znosi paliwo gazowe niż najlepszego gatunku cegła czy blacha. Poza tym, chodzi o względy praktyczne – dziś rzadko kto pali w piecu przez cały czas, co sprawia, że komin jest cały czas ciepły i nie skrapla się w nim para wodna. Nowoczesne piece o wysokiej sprawności cieplnej działają impulsowo, powodując, że we wnętrzu komina zbiera się wilgoć. Dodatkowo dochodzi niekorzystny wpływ spalin. Dlatego tak ważne jest wykorzystanie rur odpowiedniej jakości, które nie skorodują przedwcześnie.
Komin powinien być tak zaprojektowany, by stał jak najbliżej kotła grzewczego. Chodzi o to, by poziomy odcinek odprowadzania spalin między piecem a przewodem kominowym był jak najkrótszy. Chodzi o zapewnienie odpowiedniego ciągu i kwestie bezpieczeństwa, czyli zapobieganie występowania tak zwanej cofki, czyli powrotu dymu, w czasie rozpalania pieca, kiedy wnętrze komina jest jeszcze zimne.
Niezwykle ważną kwestią jest dbanie o okresowe czyszczenie komina i elementów, jakie się w nim znajdują. Zajmować się tym powinien fachowiec, czyli kominiarz. W przepisach budowlanych zawarty jest szczegółowy opis, jak często należy to robić. W przypadku domów prywatnych kontrole stanu komina powinny być dokonywane dwa razy w roku. Ważne, by przeprowadzał je mistrz kominiarski z uprawnieniami, co warto sprawdzić. Po każdej kontroli i czyszczeniu komina powinien wystawić zaświadczenie, potwierdzające wykonanie tych prac.
Robert Rusek