ENERGIA PROSTO Z NIEBA
Z czego zbudowany jest panel słoneczny?
To ogniwo fotowoltaniczne, wykonane z ogniw krzemowych, element zmieniający energię promieniowania słonecznego w elektryczną. Panel może być mono i polikrystaliczny, w zależności od czystości tej substancji. W tej chwili ogniwa produkuje tylko kilka firm, głównie ze Stanów Zjednoczonych czy Chin. Znacznie więcej firm zajmuje się składaniem ogniw w cele i dalej, panele słoneczne. Składaniem zajmują się też polskie firmy.
Co trzeba zrobić, by zamontować panel słoneczny?
Trzeba zwrócić się do specjalistycznej firmy, podstawą jest wykonanie projektu, wizja lokalna, dokładne skalkulowanie przedsięwzięcia. Trzeba też sprawdzić, jakie możliwości daje zakład energetyczny oraz uzyskać zgodę na inwestycję od gminy. Potencjalny inwestor może założyć kilka ogniw. Wszystko zależy od mocy, jaką chce uzyskać. Ogniwa można montować na dachu budynku lub na ziemi.
Co dalej?
Ogniwo to tylko jeden z elementów systemu. Potem jest przetwornica, która zmienia prąd stały w prąd zmienny. Przetwornice podłączane są do sieci, energia elektryczna wędruje do gniazdek. Można nią zasilać podgrzewacze wody, żarówki itd.
Jaki jest koszt panelu znormalizowanej wielkości?
Przelicza się to inaczej – przyjmując, że koszt całej instalacji jest wielokrotnością ceny jednego Wata mocy. Jeden Wat kosztuje 1,8 euro. Jeśli instalacja ma 5 kW mocy, to jej koszt wyniesie 5000 razy 1,8 euro – czyli około 40 tysięcy złotych. Koszty wydają się spore, ale system można wykorzystać bardzo efektywnie, ogrzewać cały dom, podgrzewać ciepłą wodę.
Czy można starać się o dofinansowanie na montaż paneli słonecznych?
Nie ma dopłat na ten cel, dostępne są kredyty, oferowane przez niektóre banki. Czekamy na wzrost cen prądu, bo ta tendencja na pewno przyczyni się do popularności takich instalacji. Jeśli ogniwa gromadzą sporą ilość energii, można jej nadmiar odsprzedawać zakładowi energetycznemu. Obecne ceny nie są zbyt zachęcające, ale mają wzrosnąć do końca roku.
Ile trwa zbudowanie instalacji z panelem słonecznym?
Technologicznie zabiera to kilka godzin. Jeśli mamy cały materiał, można uwinąć się w ciągu jednego dnia. Na dodatek, jeśli ktoś chce rozbudować istniejącą instalację, można to zrobić bez problemów. To jakby klocki, które można dokładać według potrzeb.
Z Panem Tomasz Matyszkiewicz z firmy AHT Energia, zajmującej się montażem ogniw
słonecznych Rozmawiał RR.