KOMINKI OD A DO Z

Jaką funkcje ma pełnić, ile środków chcemy na niego przeznaczyć i jakie mamy wnętrze w domu – to trzy główne przesłanki, jakimi należy się kierować, wybierając kominek – mówi Henryk Sekuła, szef Centrum Kominkowego Spartherm - salonu firmowego firmy Spartherm w Krakowie.

Kominek, źródło: sxc.hu

Czym się pan zajmuje?

Zajmujemy się promocją i sprzedażą produktów firmy Spartherm na terenie Polski południowej, ale realizujemy również projekty na indywidualne zamówienia . Zapewniamy także niektóre materiały do budowy kominków. Zasadniczo staramy się o kompleksową obsługę klienta.

Czy w każdym domu można zbudować kominek?

Generalnie tak, problemem może być jednak brak komina.... Mam na myśli bloki mieszkalne. Ale w domach jednorodzinnych nie ma takiego kłopotu – ewentualnie komin może być dobudowany.

Czym się kierować, jeżeli chcemy mieć kominek w przeciętnej wielkości domu?

Podstawowe pytanie, jakie często zadaję klientom, brzmi: Jaką funkcję ma pełnić kominek? To pytanie rodzi się dlatego że współcześnie mamy już całe systemy grzewcze, które pozwalają kominkiem ogrzać dom czy mieszkanie. Istnieją wodne systemy grzewcze, gdzie możemy bez większych problemów ogrzać powierzchnię czterystu metrów kwadratowych. Niestety w polskiej rzeczywistości kominek nadal dość często funkcjonuje jako element aranżacji wnętrza ; musi mieć dużą szybę, dobrze się prezentować, natomiast funkcja grzewcza schodzi na drugi plan. Należy nad tym ubolewać, ponieważ, jak już wspomniałem, na dzień dzisiejszy są to urządzenia o dużej sprawności, rzędu 86 %. prócz tego są to urządzenia bardzo ekologiczne. Dlatego powtarzam, podstawowym pytaniem jest:pytanie : Jaką funkcję ma pełnić kominek, bo wtedy możemy rozmawiać o konkretach i zoptymalizować wybór.

W takim razie co pan poleci komuś, kto ma w domu centralne ogrzewanie i chce zbudować kominek, którym dogrzewałby dom w jesienne dni?

Sprawa jest prosta – kominek to kwestia gustu i możliwości finansowych. Rynek oferuje mnóstwo produktów, począwszy od supermarketowych, które nie są niestety produktami wysokiej jakości, po produkty naprawdę z „wysokiej półki” - niestety nie dla wszystkich dostępne ze względów finansowych. Takie urządzenia zapewniają dobre spalanie, czyli zmniejszoną emisję cząstek stałych i tlenku węgla do atmosfery, co praktycznie przekłada się – a to jest już bardzo istotne dla klienta – na czystą szybę we wkładzie kominkowym. To przekłada się również na ilość koszy drewna, które trzeba załadować do kominka. Możliwość wyboru jest niesamowita, rynek oferuje wkłady z szybą prostą, półokrągłą, pryzmatyczną, falowaną, możliwości jest mnóstwo w samym wyborze wkładu grzewczego, a do tego dochodzi jeszcze bryła i możliwości jej aranżacji.

#NOWA-STRONA#

Rozumiem, bo kominek składa się z....

Upraszczając można powiedzieć, że z wkładu grzewczego, rury odprowadzającej spaliny i obudowy . Wkład grzewczy to serce kominka, tak jak silnik w samochodzie. Sprawność wkładu decyduje jak przebiega spalanie co oczywiście przekłada się na estetykę szyby i ilość zużytego drewna do spalania . Zasadniczo dobór wkładu decyduje o tym czy nasz kominek to będzie wysoko sprawne urządzenie grzewcze które jest w stanie ogrzać lub dogrzać nasz dom , czy będzie to niestety tylko element aranżacji wnętrza. Jeżeli chodzi o samą zabudowę, mamy dwie kwestie – jedna to estetyka, sprawa bardzo indywidualna, a druga to sprawa technologii wykonania obudowy. Jeżeli zrobimy ją z materiału izolacyjnego, nie mamy akumulacji ciepła. Jeżeli zrobimy obudowę z szamotu albo różnych płyt, które mają możliwość kumulowania ciepła, mamy, można powiedzieć, w jakiejś formie efekt pieca kaflowego – czyli możliwość gromadzenia ciepła, a później jego wypromieniowania, co ma ogromne znaczenie, kiedy w kominku przestaje się palić.

Rozwiązaniem, które łączy te rzeczy i optymalizuje wykorzystanie ciepła z kominków są układy wodne, dlatego że w tym wypadku całe ciepło, wytworzone w kominku, przejmowane jest przez układ wodny. Ponieważ sprawność tego urządzenia jest rzędu 86%, całe ciepło wytworzone przejmowane jest przez układ wodny. Zastosowanie zbiornika buforowego rzędu 500, 700 czy 1000 l tworzy nam masę akumulacyjną. Po zakończeniu spalania, pompa nadal pracuje przez całą noc czy nawet w następny dzień i ciepło zakumulowane w zbiorniku jest sukcesywnie przekazywane do poszczególnych pomieszczeń. Jest to system, który zapewnia nam komfort ogrzewania, polegający na tym, że układ stabilizuje rozkład temperatury w pomieszczeniach w określonym czasie. Jeżeli mamy typowy kominek powietrzny i salon o powierzchni 100 m.kw., bez problemu można osiągnąć w nim temperaturę nawet 30 stopni Celsjusza, natomiast pojawia się problem ogrzania sąsiednich pokoi – zaczynamy mieć kłopot z dystrybucją ciepła. Oczywiście są systemy powietrzne, które pozwalają rozprowadzić ciepło, natomiast na dzień dzisiejszy rynek oferuje lepsze rozwiązania – właśnie układ wodny czy układ akumulacji ciepła. Układ wodny załatwia problem stabilizacji rozkładu temperatury w czasie oraz maksymalnego odzysku ciepła, wytworzonego w kominku.

Mówiąc krótko, nie musimy w nocy dokładać drewna a i tak jest ciepło....

Aktualne rozwiązania poszły tak daleko, że można zainstalować układ sterujący który sam reguluje dopływ powietrza i optymalizuje spalanie. Po całym dniu palenia szyba kominka jest nadal czysta – co oczywiście dobitnie ilustruje, że spalanie jest zoptymalizowane .Po naszej stronie pozostaje tylko załadunek kominka

Ile kosztują kominki, od podstawowych układów, po bardziej skomplikowane?

To zależy, gdzie trafimy. Jeżeli trafimy do supermarketu,to znajdziemy tam produkty już w cenie od kilkuset złotych. Różnorodność jest ogromna, natomiast produkty Spartherm plasują się w górnej granicy skali cenowej – najtańszy wkład to poziom pięciu, sześciu tysięcy złotych ale mamy wkłady, kosztujące i około 20 tys. zł.

To cena samego wkładu?

Tak, ale są to rozwiązania, gdzie szyba jest z trzech stron, gdzie sam wkład waży 500 kg, gdzie układ spalania jest zoptymalizowany, ale również design robi wrażenie. To oferta dla tych klientów, którzy chcą mieć produkt z wysokiej półki, wykonany z dobrych materiałów konstrukcyjnych , przy zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych i o wysokiej estetyce wykonania. Istotna rzecz – wszystkie te wkłady mają szamotowane paleniska . Tak jak to dawniej miały wszystkie piece kaflowe czy kuchenne. To rozwiązanie zapewniało wysoką temperaturę spalania, a co za tym idzie wysoką sprawność urządzenia. Nawet wkłady wodne firmy Spartherm mają szamotowane paleniska by uzyskać maksymalne spalanie, dlatego odzysk ciepła dokonuje się w górnej części, tj.w czopuchu, gdzie niedopalone gazy i cząstki stałe ulegają dopaleniu i tym samym uzyskujemy max. spalanie

Czym palić w kominku? Jakim drewnem?

Podstawowe paliwo dla kominków tj. drewno i brykiety Jeden kilogram suchego twardego drewna to teoretycznie około 4 kW mocy , mokrego o połowę mniej . Można zatem zużyć 10 lub 5 m3 drewna z tym samym efektem cieplnym w zależności od tego czym palimy . Jest rzeczą oczywistą, że będziemy mieli również 2 różne opinie co do ogrzewania kominkowego. To jest kluczowa sprawa jeśli mówimy o ogrzewaniu kominkiem. Przy układach wodnych, czy akumulacyjnych w ogóle nie można mówić o mokrym drewnie, bo cały układ najzwyczajniej w świecie przestanie w którymś momencie funkcjonować.. Jeżeli chcemy by nasze palenie było efektywnym , w grę wchodzi tylko drewno suche i twarde / grab,dąb ,buk jesion ,akacja .../ bo ono ma największą wartość opałową . Na marginesie powiem, że na rynku w zasadzie nie ma suchego drewna ; trzeba kupić mokre drewno i suszyć przez półtora roku, a w przypadku dębu nawet 2 lata a czasami i więcej.

#NOWA-STRONA#

Trzeba myśleć perspektywicznie...

Dokładnie tak, zanim ktoś zacznie myśleć o kominku, powinien zabezpieczyć sobie drewno.

Jak zaprojektować kominek, jak to się robi?

Zatrudniamy u siebie projektanta, bo jedną z najważniejszych rzeczy jest sprawa wkomponowania kominka w istniejące wnętrze. Skromny kominek może znakomicie prezentować się w określonym wnętrzu i na odwrót, bardzo drogi kominek może pasować do jakiegoś wnętrza jak przysłowiowy kwiatek do kożucha. Dlatego projektanci wnętrz odgrywają ważną rolę – kominek ma być dostosowany do danego wnętrza i możliwości finansowych klienta. Oferta na rynku jest ogromna, kominek może być bardzo prosty, zbudowany z materiałów izolacyjnych, ale możemy go zrobić z kamienia czy kafli. Wygląd kominka jest kwestią gustu oraz rozeznania na rynku. Klienci, którzy nas odwiedzają, często dziwią się jakie możliwości oferuje rynek

O budowie kominka warto pomyśleć, kupując projekt domu?

Oczywiście, dlatego, że jedną z ważniejszych rzeczy jest usytuowanie kominka w domu. Często wiąże się to z tym, gdzie został zaprojektowany komin. Niestety, w wielu przypadkach komin nie jest optymalnie usytuowany i zaczynają się problemy zarówno z bryłą kominka , aranżacją wnętrza jak i dystrybucją gorącego powietrza..

Jak odbywa się cały proces projektowy?

Projektując kominek, ważna jest wizyta na budowie, połączona z rozeznaniem sytuacji technicznej – gdzie jest komin, jaki jest przekrój szuflady kominowej, czy jest możliwość doprowadzenia powietrza z zewnątrz. To są ważnie elementy. Drugi etap to rozmowa na temat gustów i preferencji klienta, by móc coś zaproponować. Kolejny etap to dobór wkładu grzewczego, ewentualnie systemu, jaki chcemy zastosować, by ogrzać mieszkanie oraz propozycja aranżacji samej bryły. .

Ile kosztują usługi projektowe?

Koszt projektu to rząd 600 zł, netto klient otrzymuje wizualizację, opracowany projekt i dokładne rzuty.

Czy istnieją kominki gazowe?

Oczywiście, zasada działania tych urządzeń jest ta sama, tylko paliwo inne – właśnie gaz. To rozwiązanie dla wygodnych, taki kominek możemy sterować pilotem.

Czy macie też piece kaflowe?

Tak, firma Spartherm oferuje różnego rodzaju kafle krajowe i zagraniczne z których możemy realizować również zabudowy piecowe .Klasyką są tu realizacje z kafli „Dołki” Niewątpliwym jednak hitem na rynku polskim są repliki pieców historycznych, które kiedyś zachwycały w bogato urządzonych pomieszczeniach bogatych kamienic, zamków i pałaców . Jest to tzw. seria pieców „Royal Nosta” Bogata ornamentyka ,ciekawe zdobnictwo i urokliwe bryły tych pieców i dziś znajdują nabywców pomimo kosztu tych pieców rzędu 70- 100 tys. złotych

Rozmawiał RR