PIERWSZY KROK DO WŁASNEGO DOMU

Stało się, zapadła decyzja: budujemy dom. Po przemyśleniu wszystkich za i przeciw, naradach z rodziną i znajomymi, którzy już postawili własne domy, przeanalizowaniu sytuacji finansowej także my decydujemy się na budowę. Od czego zacząć, co zrobić najpierw?

00012834_800_400

Działka i projekt
Nasz przyszły dom musi gdzieś stanąć. Potrzebna jest nam działka. Można jej szukać, wertując ogłoszenia w prasie lub klikając w internecie, skontaktować się z pośrednikiem, albo wybrać do interesującej nas okolicy i popytać ludzi. Szukając działki, warto wiedzieć, choćby w przybliżeniu, jaki dom chcemy zbudować - chodzi na przykład o wielkość budynku czy technologię, w jakiej będzie zbudowany. To wszystko potrzebne jest, by nie okazało się, że nasz wymarzony dom nie zmieści się na wybranej działce, bo jest na przykład za wąska. Zanim kupimy upatrzoną działkę, warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - w skrócie MPZP. Bardzo możliwe, że MPZP znajdziemy na internetowej stronie gminy, jeśli nie, czeka nas wizyta w urzędzie. Jeśli natomiast na terenie, który nas interesuje, nie ma MPZP, trzeba wystąpić do gminy o warunki zabudowy. Można to zrobić, nawet nie będąc właścicielem danego terenu. Z warunków zabudowy dowiemy się, co wolno na zbudować na działce, jaki kształt może mieć nasz dom, jak może wyglądać dach i wiele innych szczegółów, które mogą okazać się decydujące w podjęciu decyzji. Warto pamiętać, że decyzja o warunkach zabudowy ma określoną ważność, podaną w tym dokumencie. Po tym terminie przestaje być aktualna.

Wybór projektu
Dysponując dokumentami, o jakich było powyżej, można odwiedzić biuro projektowe, by wybrać projekt domu. Oczywiście, z założenia wiemy, jaki budynek nas interesuje - teraz wybieramy albo gotowy projekt - to wersja tańsza - albo zlecamy wykonanie projektu indywidualnego. W tym przypadku w grę mogą wchodzić kwoty od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Lepiej też postarać się o nadzór autorski w czasie budowy, co oznacza dodatkowe koszty. Projekt gotowy wymaga zaadaptowania do konkretnej działki - to zadanie dla projektanta, musi też być zgodny z MPZP albo warunkami zabudowy.

Projekt domu to nie wszystko. Potrzebny nam będzie jeszcze projekt zagospodarowania działki, określający, co i gdzie będzie się na nie znajdować. Na przykład, którędy pobiegnie droga, gdzie posadzimy drzewa, w którym miejscu wykopiemy szambo a gdzie będzie studnia - jeśli zachce nam się ją wywiercić. Kupując gotowy projekt, musimy zlecić to zadanie architektowi. Projekt indywidualny powinien zawierać te elementy.

Media
W naszym domu musi być prąd, gaz, woda. Czeka nas kolejny krok - uzyskanie tak zwanej promesy przyłączeniowej na opisane w warunkach zabudowy media. W praktyce sprowadza się to do wystąpienia do właściwego zakładu energetycznego, który wyda decyzję, w jaki sposób będzie można podłączyć prąd do budynku. W przypadku gazu czy wody, o promesę musimy się starać, tylko jeśli warunki zabudowy nakazują przyłączenie ich do budynku.

Dokumenty urzędowe
Po skompletowaniu tych dokumentów możemy wystąpić do urzędu z wnioskiem o zezwolenie na budowę. Razem z nim trzeba złożyć projekt budowlany, decyzję o warunkach zabudowy, oświadczenie o własności działki oraz promesy, dotyczące mediów. Na wydanie pozwolenia na budowę urząd ma 65 dni, może jednak zażądać dołączenia dodatkowych dokumentów lub wprowadzenie zmian.

Robert Rusek