PŁYTKI WEWNĘTRZNE I ZEWNĘTRZNE, DOBÓR GŁADZI
Prace wykończeniowe w nowo – wybudowanym domu to dość wymagająca kwestia. Od rodzaju użytych materiałów, szczególnie na zewnątrz budynku, zależy efekt końcowy, dlatego ich dobór ma ogromne znaczenie. Nawet najsolidniej zbudowany dom może wyglądać kiepsko i przeciwnie – niepozorny budynek zyskać na wyglądzie. Projekt domu nie zawiera szczegółowego opisu rodzajów materiałów wykończeniowych, dlatego należy na to zwrócić uwagę we własnym zakresie.
Płytki ceramiczne służą do wykładania podłóg we wnętrzach budynków. Na rynku spotkać można przeróżne produkty w ogromnej rozpiętości cen. Generalnie – dla każdego coś dobrego, a polskie wyroby nie odbiegają już jakością oraz także ceną od najlepszych produktów zagranicznych, na przykład z Włoch. Można wybierać spośród sporej liczby wzorów. Do ścian wewnętrznych przeznaczona jest też terakota – czyli płytki kamionkowe, oraz glazura, płytki z fajansu, cieńsze od terakoty. Oba rodzaje dają się łatwo obrabiać, nie ma kłopotu z ich układaniem.
Niestety, nie da się zastosować ich na zewnątrz budynku – na przykład do wyłożenia schodów czy elewacji bocznej domu. Z powodu klimatu, panującego w naszym kraju, musi to być materiał odporny na wilgoć i mróz. Warunki te spełnia z powodzeniem klinkier i gres. Oba te materiały w niewielkim stopniu wchłaniają wodę i są mało podatne na zmiany temperatury. Wszystko dzięki zawartości kwarcu oraz procesowi wytwarzania, czyli prasowaniu pod wysokim ciśnieniem i wypalaniu w temperaturze ponad 1200 stopni Celsjusza. Dzięki prasowaniu, gres nie nasiąka i łatwo utrzymać go w czystości. Jest również odporny na zarysowania i ścieranie. Odznacza się też wyjątkową twardością, dlatego bardzo trudno go ciąć i obrabiać. Potrzebne są do tego specjalne narzędzia.
Kolejnym rodzajem płytek, stosowanych na zewnątrz, są płytki granitowe. Raz ułożone jako materiał na schody czy taras, nie wymagają konserwacji. Mają także ponadczasową trwałość. Praktycznie prędzej znudzą się właścicielowi niż połamią albo popsują. Ważna uwaga – na zewnątrz nie można układać płytek szkliwionych. Po polaniu wodą lub pod wpływem niskiej temperatury stają się bardzo śliskie. Dlatego najlepiej użyć płytek matowych albo żłobionych. Do prac na zewnątrz potrzebny jest także odpowiedni klej, odporny na wilgoć i mróz. W przypadku skorzystania z marnej jakości materiału, płytki szybko odpadną.
Gładzie stosowane są do wyrównywania ścian, uzupełniania ubytków lub jako spoiny, wypełniające płyty gipsowo – kartonowe, na przykład w czasie budowy ścian działowych na poddaszu. Gładzie można też wykorzystać do uzyskania idealnie równych, wytynkowanych ścian. Cienką warstwą pokryją naturalnie chropawy tynk. Podobnie jak w przypadku płytek, na rynku spotykamy przeróżne rodzaje tych materiałów. Najpowszechniejsza to gładź gipsowa, zwykły biały proszek, rozcieńczany wodą, który rozprowadza się na ścianach a potem, po wyschnięciu, szlifuje. Praca nie wygląda skomplikowanie, ale przy szlifowaniu powstaje mnóstwo białego pyłu, dlatego lepiej zadanie to powierzyć fachowcom. Mają oni specjalistyczny sprzęt i przede wszystkim umiejętności. Uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni to naprawdę trudne zadanie. Gładź gipsowa to materiał naturalny, tani i nie szkodzący zdrowiu. Niestety, bardzo kiepsko znosi wilgoć, dlatego lepiej nie stosować jej w łazience czy kuchni, gdzie powstaje dużo pary wodnej. Tam lepiej użyć zaprawy renowacyjnej.
Masa szpachlowa to natomiast materiał, wykorzystywany do uzupełniania ubytków. Nakłada się ją warstwami, dłużej schnie, jest za to bardziej wytrzymała od zwykłej gładzi gipsowej. W przypadku sporych nierówności, potrzebne będzie ułożenie siatki zabezpieczającej a dopiero potem – położenie masy szpachlowej.
RR