WYNAJEM, KUPNO MIESZKANIA CZY BUDOWA DOMU

pytajnik_400Pan Jacek jest młodym inżynierem, ma żonę i syna. Rodzina mieszka w dużym mieście na południu Polski. Po kilku latach wynajmowania mieszkania pan Jacek z żoną zastanawia się nad kupnem własnego lokalu albo budową domu. Dochody rodziny to pensja pana Jacka - trzy tysiące złotych netto i zarobki żony tysiąc pięćset złotych, także na rękę. Rodzina nie ma żadnych oszczędności.

Wynajem
Kupcie wreszcie coś własnego, nie będziecie wiecznie płacić obcym a mieszkanie przekażecie synowi - słyszy pan Jacek od znajomych niemal przy każdym spotkaniu. Wiele osób kupiło mieszkanie czy dom na kredyt i są zadowoleni- dodaje żona. Rodzinie pana Jacka dobrze mieszka się w obecnie zajmowanym lokalu. Płacą tysiąc dwieście złotych miesięcznie za dwupokojowe mieszkanie z kuchnią w dobrej lokalizacji. Do tego dochodzą raczej niskie opłaty. Centrum miasta jest dość blisko, a właściciel pozwala na przeprowadzanie remontów i dzielenie się ich kosztami, odliczanymi z czynszu. Mieszkanie jest przytulne i ustawne. Problemem jest to, że za dwa lata syn pana Jacka pójdzie do szkoły. Wtedy jego pokój okaże się za mały. Trzeba będzie też wybrać szkołę dla małego. Od tego także zależy decyzja o ewentualnej przeprowadzce. Rodzice nie chcieliby przepisywać malucha ze szkoły do szkoły, w przypadku przeprowadzki. Żona pana Jacka narzeka, że każdą decyzję o zmianach w mieszkaniu muszą konsultować z właścicielem. No i ci znajomi, doradzający zakup...

Kupno mieszkania
Na rynku jest mnóstwo wolnych mieszkań. Kryzys ekonomiczny sprawił, że ceny spadły i są niższe niż jeszcze dwa czy trzy lata temu. Ciągle jednak cena mieszkania, odpowiedniego dla pana Jacka i jego bliskich, jest na niebotycznym poziomie. Lokal, który byłby dla nich odpowiedni, kosztuje około czterystu tysięcy złotych. Za tę cenę mogą stać się właścicielami dwu- lub trzypokojowego mieszkania, wybudowanego z wielkiej płyty albo dwupokojowego mieszkania w nowym budownictwie. By je kupić, potrzebny jest oczywiście kredyt. Jak szacują specjaliści finansowi, średnia rentowność wynajmu mieszkania to obecnie niecałe cztery procent netto, czyli dla właściciela. Najemca musi przygotować się na kwotę brutto, czyli nieco ponad pięć procent. Jeśli uda się znaleźć tańszy kredyt, kupno będzie bardziej opłacalne niż wynajem. Szybkie przejrzenie internetowych porównywarek kredytów mieszkaniowych pozwala łatwo zauważyć, że nie sposób znaleźć kredytu, oprocentowanego poniżej sześciu i pół procent. Na program „Rodzina na swoim" nie ma szans. W mieście, gdzie mieszka pan Jacek, średnia cena metra nowego mieszkania nie „łapie" się do tej oferty. Pozostają zwykłe oferty kredytowe - z porównywarki wynika, że miesięczna rata kredytu w wysokości czterystu tysięcy złotych, zaciągniętego na 30 lat, to dwa i pół tysiąca złotych. Pozostaje kupno mniejszego lokalu z rynku wtórnego ale i tak okres kredytowania przekracza 20 lat. Po spłacie długu pan Jacek będzie mężczyzną prawie pięćdziesięcioletnim, a jego syn dorosłym człowiekiem.

Budowa domu
Buduj dom, zastanów się, co będzie dla was najlepsze, wybierz odpowiedni projekt domu i do dzieła - radzą znajomi. Średnia cena metra kwadratowego budynku, stawianego w systemie gospodarczym, czyli przy samodzielnym zamawianiu materiałów, negocjowaniu cen i upustów w hurtowniach, to jakieś półtora tysiąca złotych - dodają. W przypadku domu o powierzchni 120 metrów kwadratowych daje to kwotę niecałych dwustu tysięcy złotych! Rozwiązanie idealne? Niekoniecznie, bo trzeba doliczyć jeszcze cenę działki i przygotować się na stracony czas i nerwy oraz zaznajomienie się z regułami sztuki budowlanej. Warto jeszcze dodać mozolne wydeptywanie ścieżek w urzędach w celu zdobycia pozwoleń i uprawnień. Nie można zapominać też o zatrudnieniu fachowców - architekta i kierownika budowy. Co prawda ceny działek spadły w ostatnich latach, ale trudno znaleźć coś atrakcyjnego w granicach miasta. Kupując za miastem, trzeba przygotować się na dojazdy, posiadanie jednego lub dwóch aut oraz codzienne dowożenie dziecka do szkoły. W przypadku budowy także trzeba wziąć kredyt i tak zaplanować inwestycję, by w spłacie rat uwzględnić koszt wynajmu mieszkania do czasu zakończenia budowy i przeprowadzki do nowego domu. Warto także uwzględnić, że w czasie prac budowlanych mogą zdarzyć się niespodzianki - zła pogoda, przestoje związane z wymianą ekip - szczególnie w systemie gospodarczym.

Podejmując decyzję, każdy samodzielnie musi rozważyć te wszystkie kwestie. Na zakończenie - pan Jacek zdecydował się budować dom - ze znajomymi znaleźli sporą działkę, kosztami zakupu podzielą się na pół, miejsca starczy na dom typu bliźniak.....

Robert Rusek