Bjarke Ingels Group czyli BIG
„Młody, zdolny, śmiały, świeży” – to określenia, jakimi fachowcy od architektury i branżowe czasopisma określają Duńczyka Bjarke Ingelsa. Pochodzący z Kopenhagi i urodzony w 1972 roku architekt zrobił błyskawiczną karierę nie tylko w swoim kraju, ale także na świecie. Jest założycielem biura BIG, którego nazwa pochodzi od jego inicjałów oraz angielskiego słowa „group”. Rzeczywiście, nie ma przesady w twierdzeniu, że Ingels jest „wielki”, jak na polski przetłumaczyć można angielski przymiotnik „big”.
Ingels to architekt, który łamie konwencje, w swojej twórczości bawiąc się w odwzorowywanie natury, nieważne czy chodzi o góry czy płatek śniegu. W młodości marzył, by zostać rysownikiem komiksów, ale zainteresował się architekturą, która stała się jego pasją. W ciągu dziesięciu lat od założenia w 2005 roku, firma Ingelsa rozrosła się do ponad czterystu pracowników. Obecnie BIG ma dwa oddziały – w Kopenhadze oraz w Nowym Jorku, na Manhattanie.
Zanim jednak powstał BIG, był PLOT. To biuro architektoniczne Ingelsa i Belga Juliena de Smedta, którego bohater tego wpisu poznał w czasie pracy w Biurze Architektury Miejskiej w Rotterdamie. „Plot” to termin zaczerpnięty ze świata sztuki, oznaczający „wątek” lub „fabułę”, czyli to, o czym opowiada film, książka czy przedstawienie teatralne. Tu po raz kolejny widać skłonność Ingelsa do dbania nie tylko o treść, ale także formę tego, czym się zajmuje. Warto zajrzeć na stronę http://big.dk/#projects, by zobaczyć jak pokazane są projekty, autorstwa Ingelsa i spółki oraz przeklikać kolejne sekcje, by obejrzeć, jak rozsypuje się oraz przemieszcza barwna mozaika.
Pierwszy wielki sukces Ingelsa, jeszcze jako współpracownika de Smedta, to VM Houses, czyli dwa budynki mieszkalne w Kopenhadze. Zbudowano je na planie liter V i M a dzięki nietypowemu kształtowi zapewniają dostęp światła do każdego z 225 mieszkań oraz korytarzy, jakimi są połączone. Skrzydło jednego z budynków, wychodzące na park, ma balkony w kształcie klina. Sami twórcy porównali swoje dzieło do trójwymiarowej wersji gry Tetris.
W 2008 roku w Orestad, tej samej dzielnicy co VM Houses, powstał budynek zwany Mountain Dwellings, czyli w wolnym przekładzie na polski „Mieszkania górskie”. To połączenie apartamentów ze znajdującym się poniżej parkingiem dla samochodów. Przymiotnik „górskie” w nazwie wziął się stąd, że budynek przypomina zbocze góry, bo z jednej strony wznosi się na wysokość 11 pięter, z drugiej schodząc do poziomu ulicy. Każde z mieszkań ma niewielki taras i ogród, umieszczony na dachu lokalu, znajdującego się piętro niżej. Dzięki nietypowej konstrukcji, nikt nie patrzy sąsiadowi w okno.
Na zakończenie chciałbym podać link do wykładu Bjarke Ingelsa, wygłoszonego na konferencji TED, czyli serii naukowych spotkań, pod wspólnym hasłem „Technologia, Rozrywka, Design”. Prezentacja może zainteresować nie tylko miłośników architektury, ponieważ zawiera ciekawe projekty, ale także osoby, które chcą dowiedzieć się czegoś na temat autoprezentacji i „sprzedawania” siebie na forum publicznym. Link poniżej, miłego oglądania!
https://www.ted.com/talks/bjarke_ingels_3_warp_speed_architecture_tales?language=pl
rob
na zdj. Mountain Dwellings, fot. Orf3us, źródło Wikipedia.