PROJEKT DOMU NA ŻYCZENIE, CZYLI CENA INDYWIDUALNOŚCI
Stojąc przed problemem wyboru projektu domu, jaki chcemy zbudować, musimy zdać sobie sprawę z kilku kwestii. Po pierwsze - jaki dom będzie nam najbardziej odpowiadał - pod względem powierzchni, typu - parterowy, piętrowy, technologii - z drewna, z cegły, wolno - stojący czy bliźniak. Po drugie, czy działka, jaką dysponujemy albo chcemy kupić, będzie nadawać się pod określony typ budynku. Po rozwiązaniu tych kwestii można przystąpić do wybierania projektu domu. Na rynku jest mnóstwo gotowych projektów i każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jeśli jednak nie możemy się na nic zdecydować albo od dawna mamy w głowie wizję wymarzonego domu, w którym chcielibyśmy zamieszkać, możemy zlecić wykonanie projektu specjaliście.
Duże Koszty
Trzeba zdawać sobie sprawę, że wykonanie projektu na zlecenie będzie kosztowało znacznie więcej niż wybór projektu typowego. Cena zależy od kilku czynników, między innymi powierzchni użytkowej budynku i stopnia skomplikowania całej konstrukcji i może sięgać nawet kilkunastu tysięcy. Dla porównania, gotowy projekt domu możemy kupić za 1500 zł. Indywidualność kosztuje a to dopiero początek wydatków. Najgorszym rozwiązaniem jest próba pójścia na skróty - to jest dokonanie wyboru osoby niedoświadczonej, na przykład studenta ostatnich lat architektury, który zgodzi się na wykonanie projektu po kosztach i łatwo przystanie się na rozwiązania, proponowane przez inwestora, bo przecież inwestor wie, czego chce. W efekcie dostajemy półprodukt a kwestii, jakich nie ujęto w projekcie, nie da się rozwiązać na zasadzie „jakoś to będzie, zastanowimy się w czasie budowy". Nie chodzi tu o ściany nośne, kształt kuchni czy stronę budynku, po której ma stanąć garaż, ale na przykład dobór okien pod względem izolacji termicznej, grubość ocieplenia i tak dalej. W razie ewentualnych błędnych decyzji nie mamy na kogo zrzucić winy, a w trakcie całej inwestycji będziemy zmuszeni do podejmowania decyzji, które mogą przerastać naszą wiedzę.
Szykując się na budowę wyjątkowego i nietypowego domu, trzeba przygotować się na większe wydatki - bo w grę wchodzi nie tylko projekt, ale również okna i drzwi, dachówka, ściany i szereg innych rzeczy, z jakich możemy nie zdawać sobie sprawy. Składy budowlane czy firmy sprzedające okna i drzwi dysponują typowym asortymentem, za indywidualne zamówienia trzeba dodatkowo płacić i długo czekać na wykonanie zlecenia.
Mniejsze koszty
Czy w takim razie jesteśmy skazani wyłącznie na gotowe i powielane w sektach wzorów projekty domów? Oczywiście, że nie, nie należy się przerażać. Idealnym, budżetowym i rozsądnym rozwiązaniem jest wybór projektu, a potem dostosowanie go do własnych potrzeb, z pomocą biura, w który ten projekt kupiliśmy. To nie kosztuje tak wiele, jak zlecanie stworzenia projektu od podstaw. Oczywiście w ramach realnych możliwości, ponieważ nie można liczyć na to, że całkowicie zmienimy rozkład pomieszczeń albo technologię, w jakiej dom ma być zbudowany. Takie kwestie lepiej rozwiązywać na poziomie wyboru projektu. Konsultując z projektantem ewentualne zmiany, zyskujemy fachową pomoc i rzeczową ocenę możliwości zmian, o jakie możemy się pokusić. Na dodatek, w razie jakichkolwiek problemów, mamy do kogo się zwrócić z prośbą o pomoc. To idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie indywidualność za rozsądną cenę. Dzięki temu nasz dom nie będzie taki sam, jak sąsiada i a na zmiany nie wydamy majątku.
Robert Rusek