ZADANIA INSPEKTORA NADZORU PRZY BUDOWIE DOMU
Projekt domu składa się z wielu elementów. Projekt architektoniczny ukazuje, jaka będzie bryła budynku, widziana w trzech wymiarach, jak będą wyglądały wszystkie elewacje, jaki będzie kształt dachu. Rzuty poszczególnych kondygnacji dają wyobrażenie o wewnętrznym układzie pomieszczeń i schodów. Projekt konstrukcyjny określa, z jakich materiałów i w jaki sposób użytych będzie wykonany budynek, a przede wszystkim jego elementy nośne, jak fundamenty, ściany, słupy, stropy, dach. Integralną częścią projektu konstrukcyjnego jest projekt geotechniczny, opisujący warunki posadowienia budynku na gruncie, wynikające z ułożenia warstw ziemi. Projekty branżowe z kolei ukazują rozmieszczenie w budynku sieci energetycznej, wodnej, kanalizacyjnej, gazowej i grzewczej.
Ktoś, kto nie ukończył budownictwa lądowego na politechnice albo przynajmniej technikum budowlanego, niewiele zrozumie z tych kresek i cyferek namalowanych na specjalistycznych rysunkach projektowych. Nawet świetni i utalentowani fachowcy, jakimi są cieśle z Podhala, chętnie zatrudniani w całej Polsce, często nie umieją czytać rysunków technicznych. W takiej sytuacji sensowne jest zatrudnienie inspektora nadzoru, choć przepisy nas do tego nie zobowiązują. Inspektor nadzoru sprawdza nie tyle umiejętności wykonawców, lecz efekty ich pracy, bada, czy wszystko na budowie zgadza się z dokumentacją projektową: taka, a nie inna cegła, grubość i jakość betonu, izolacja fundamentów, ścian i dachu, dokładne piony, poziomy oraz kąty między ścianami i stropami i wiele innych - na przykład próbki betonu pobrane na budowie może zlecić do badania laboratoryjnego.. Co bardzo ważne, inspektor sprawdza też jakość wykonania robót, a trzeba pamiętać, że każda usterka może mieć nieprzyjemne skutki, np. spowodować tzw. mostki termiczne w ścianach, które mogą prowadzić do poważnych strat ciepła, zawilgocenia, a nawet zagrzybienia. Tego inwestor, nie mający przygotowania i doświadczenia budowlanego, nie jest w stanie sam wyegzekwować od wykonawców. A przecież to nie wszystko, czego pilnuje inspektor.
Często oprócz projektu budowlanego - jeśli tak umówiliśmy się z architektem - w skład dokumentacji projektowej wchodzą plan realizacyjny, kosztorys i harmonogram budowy. Plan realizacyjny dotyczy sposobu i terminarza podłączenia budynku do sieci energetycznej, wodnej, kanalizacyjnej, gazowej i grzewczej. Plan ten uwzględnia na przykład okres dostarczania przez zakład energetyczny tzw. prądu technicznego na plac budowy. W kosztorysie wymienione są wszystkie materiały, jakie mają być zużyte na budowę domu wraz z ich cenami oraz koszty robocizny, a także inne, na przykład koszty wynajęcia specjalistycznego sprzętu.
Harmonogram budowy natomiast określa terminy rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych prac, na przykład fundamentowania, doprowadzenia sieci, budowy ścian, wylewania stropów, konstrukcji dachu, wprawiania drzwi i okien, prac wykończeniowych. Potwierdzenie zakończenia określonych robót przez inspektora nadzoru stanowi podstawę, na jakiej wykonawca może wystawić inwestorowi rachunek za ich wykonanie.
Paweł Jasica