Projekty domów parterowych do 120 m2 to propozycja przeznaczona w pierwszej kolejności dla posiadaczy działki stosunkowo rozległej i płasko położonej: w przypadku tego rodzaju domu nie będzie raczej możliwości „ucieczki w górę”, wszystko – od kilku sypialni, przez pomieszczenia kuchenne toaletowe i gospodarcze, aż po „wspólną przestrzeń” i to, co zwykliśmy chować na strychu – musi znaleźć się, dosłownie i przenośnie, pod jednym dachem.
Można przyjąć, że jest to rozwiązanie przewidziane dla większych rodzin – dla rodzin często z małymi dziećmi lub z członkami rodziny w podeszłym wieku: dla rodzin, dla których większą wartością jest pozostawanie ze sobą w stałym kontakcie niż możliwość długotrwałej pracy w izolacji (chociaż, naturalnie, kontakt można utrzymać i w domu dwupiętrowym, a i na parterze są miejsca, gdzie można schować się z książką, tabletem lub sztalugami). Oraz, co bardzo ważne – dla rodzin, które ze względu na kondycję swoich członków (czasami również czworonożnych) starają się unikać schodów.
Projekty domów parterowych do 120 m2 stworzone przez KB Projekt wykonane zostały w różnej stylistyce. Nidowo (DM-6305) to propozycja ostentacyjnie wręcz oszczędna: to prosta konstrukcja, umożliwiająca sprawny i szybki przebieg budowy. To dom do wzniesienia i zasiedlenia w jedno lato – podobnie jak Celozja (DM-6616): prosta, zwięzła, trochę bauhausowska. Na drugim końcu skali znajduje się jednak bardzo popularny projekt Mościska (DM-6300) którego siłą jest pewnie przede wszystkim nawiązanie do tak lubianej stylistyki dworków szlacheckim – ale bez ostentacji. Już nie attyki i malowane ściany – przede wszystkim ganek wsparty na słupach, wysokie okna, delikatnie dwuspadzisty dach. A pomiędzy nimi – jeszcze przeszło 40 innych projektów.
Projekty domów parterowych do 120 m2 rzadko są tak „zdyscyplinowane” jak budynki jedno- czy dwupiętrowe, gdzie pojawia się konieczność wydzielenia ciągów komunikacyjnych i hydraulicznych, stref prywatnych (zwykle począwszy od pierwszego piętra) i publicznych, skorelowania tego z lokalizacją klatki schodowej i oczekiwaniami poszczególnych domowników. Dom parterowy do 120 m2 nieraz przypomina naprawdę staropolskie „gniazdo szlacheckie”, które w kolejnych pokoleniach „obrastało” kolejnymi przybudówkami, alkierzami, stajniami i lamusami. Tu wszystko dzieje się w jednym sezonie: obok pokoju jadalnego pojawia się kuchnia ze spiżarnią, odrębna para drzwi prowadzi do kotłowni, garażu i magazynku, odrębna – do części sypialnej i łazienkowej. Wszędzie tam jednak trafia się z jednego przedpokoju, którego centralny charakter można podkreślić, właśnie tam umieszczając kominek (z drugim paleniskiem „przez ścianę”, w salonie).
Projekt o powierzchni do 120 m2 to – przy założeniu funkcjonowania w nim 4-5-osobowej rodziny – ponad 20 metrów kwadratowych na osobę; warto jednak zdać sobie sprawę, że do puli 120 m2 wchodzą również części wspólne domu. Trzeba więc zawczasu podjąć decyzje dotyczące wspólnych pokojów (dla kilkorga dzieci lub dla rodziców), wyodrębnienia pokoju do nauki i cichej pracy. Warto też zastanowić się, jakie czynności i typy pomieszczeń możemy przenieść poza główny obrys domu: może jest sens wyprowadzić do altany ogrodowej lub do garażu domowy „kącik majsterkowicza” lub siłownię? Poza obręb domu mogą też trafić wszystkie egzemplarze sprzętu sportowego i rekreacyjnego, często stanowiące o trybie życia rodziny, zapasy, które nie mieszczą się w przykuchennej spiżarni, ba, nawet „sezonowe” zapasy ubrań.
Przy projektach domów do 120 m2 budżet domowy – zarówno budżet jednorazowej inicjatywy budowlanej, jak późniejszego utrzymania budynku – ma duże znaczenie. Dlatego warto zawczasu pomyśleć o kolektorach słonecznych: zarówno dach płaski jak dwuspadowy to idealna lokalizacja dla baterii słonecznych.